Nie żyje pierwszy sowiecki mistrz olimpijski. “Niedoceniony za życia”

Ivan Isaev / Russian Ski Magazine, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Smutne wieści dotarły do nas z Rosji. Nie żyje były, utytułowany biegacz narciarski Wiaczysław Piotrowicz Wedenin. Dwukrotny mistrz olimpijski niedawno skończył 80 lat.

Dwukrotny mistrz olimpijski w narciarstwie biegowym Wiaczesław Wiedenin zmarł w wieku 81 lat. Był pierwszym sowieckim biegaczem, który zdobył złoto olimpijskie w indywidualnym wyścigu. Międzynarodowa Federacja Narciarska w specjalnym oświadczeniu napisała, że Wiaczesław należał do grona tych zawodników, którzy mieli spore znaczenie dla rozwoju biegów narciarskich,

– Rodzina FIS jest zasmucona wiadomością o śmierci Wiaczesława i składa najgłębsze kondolencje jego rodzinie – czytamy w oświadczeniu dla TASS. Swoje słowa wspomnienia wyraził także czterokrotny mistrz olimpijski w biathlonie – Aleksander Tichonow.

– Mogę powiedzieć, że to prawdziwy bohater Związku Radzieckiego, a stał się nim w Sapporo, kiedy pokonał norweskiego Harvikena w sztafecie. Myślę, że Vedenin nie był doceniany za życia. Był bardzo skromny i łączył wszystko najlepsze cechy człowieka i przyjaciela  – wyznał Tichonow.

Wielkie sukcesy

Pierwszy olimpijski medal Wiaczysław Wiedenin wywalczył w Grenoble w 1968 roku. Wówczas został wicemistrzem olimpijskim na 50 km. Cztery lata później na tym samym dystansie był trzeci. Po tytuł sięgnął jednak na 30 km. Na domiar wszystkiego w Sapporo poprowadził do złota także sztafetę. Rosjanie oszaleli, bo znów udało im się pokonać Norwegów.

Widenin to także dwukrotny mistrz świata oraz srebrny medalista czempionatu globu. Po zakończeniu kariery pracował jako trener. Zmarł 22 października 2021 roku.

Źródło: TASS / Informacja własna