Nie żyje “ojciec lotów narciarskich”. Zaprojektował legendarną skocznię

W wieku 89 lat zmarł Janez Gorisek, Słoweński architekt i były skoczek narciarski. Jest on uważany za jednego z ojców lotów narciarskich. To właśnie on był jednym z projektantów słynnej Letalnicy w Planicy oraz pozostałych tego typu obiektów.

fot. M. Król

Janez Gorisek urodził się 13 września 1933 roku w Lublanie. W 1956 roku wziął udział w igrzyskach olimpijskich. Wówczas zajął przedostatnią pozycję w konkursie na skoczni normalnej. W czasie swojej kariery trzykrotnie stawał na podium zimowych akademickich mistrzostw świata. Wygrywał w 1953 oraz 1957 roku, a w 1955 roku zdobył srebrny medal.

To właśnie dzięki niemu skoczkowie mogą latać na nartach

Po zakończeniu kariery skoczka narciarskiego Gorisek został projektantem. To właśnie on, wspólnie ze swoim bratem Vladem, stworzył projekt otwartej w 1969 roku słynnej Velikanki w Planicy. Skocznia w 2004 roku została nazwana na cześć wspomnianej dwójki Letalnicą braci Gorisków. W późniejszych latach odpowiadał również za przebudowy tego obiektu, które miały miejsce w 1994 oraz 2013 roku. W 2010 roku zaprojektował również budowę nowej Vikersundbakken, która po jej otwarciu rok później stała się największą skocznią na świecie.

Gorisek odpowiadał również na przebudowy obiektów do lotów narciarskich w Oberstdorfie (Heini-Klopfer- Skiflugschanze) oraz Kulm. Współpracował również przy modernizacji mniejszych obiektów – m.in. olimpijskiego kompleksu Igman w Sarajewie – mieście gospodarzu igrzysk olimpijskich w 1984 roku oraz Logarskiej Doliny w Ljubnie.

Oprócz tego przez wiele lat pełnił również funkcje działacza w zawodach rangi międzynarodowej. Był m.in. dyrektorem olimpijskich konkursów skoków narciarskich w Sarajewie.

Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany. W 1969, razem ze swoim bratem, otrzymał Boudkovą nagrodę. W maju 2016 roku ówczesny prezydent Słowenii – Borut Pahor przyznał mu Srebrny Krzyż Zasługi.

źródło: Wikipedia