Nie żyje Józef Rysula. Trzykrotny olimpijczyk zmarł w Zakopanem

Fot. Mieczysław Świderski/newspix.pl

Smutne wieści doszły do nas dzisiaj z Zakopanego. Po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 81 lat zmarł trzykrotny polski olimpijczyk i uczestnik mistrzostw świata, Józef Rysula. W latach sześćdziesiątych był jednym z najlepszych polskich biegaczy narciarskich.

Fot. Mieczysław Świderski/newspix.pl

Józef Rysula urodził się 13 marca 1939 roku w Kościelisku. Od najmłodszych lat uwielbiał samotne wędrówki po górach. W wieku piętnastu lat został zawodnikiem Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (SNPTT) Zakopane, gdzie rozpoczęła się jego przygoda z zawodowym bieganiem na nartach. W klubie trenował do 1973 roku roku. W tym czasie na stałe zapisał się na kartach historii polskiego sportu.

W 1959 roku biegacz z Kościeliska wygrał juniorski bieg na 10 kilometrów w Holmenkollen. Rok później w Le Brassus wywalczył swą pierwszą kwalifikację olimpijską. Rysula trzykrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich. W 1960 roku był członkiem reprezentacji Polski na igrzyskach w Squaw Valley. Wraz z Kazimierzem Zelkiem, Andrzejem Mateją i Józefem Gutem Misiagą zajął szóste miejsce w biegu sztafetowym. Cztery lata później startował także w Innsbrucku, zaś w 1968 roku w Grenoble zakończyła się jego przygoda z imprezą tej rangi.

Oprócz startu w igrzyskach olimpijskich, zawodnik urodzony w Kościelisku trzykrotnie uczestniczył także w mistrzostwach świata. W 1962 roku wystąpił na czempionacie, który odbył się w Zakopanem, w roku 1966 gospodarzem tej imprezy było Oslo, z kolei w 1970 roku – Szczyrbskie Jezioro.

Rysula sześciokrotnie zwyciężał w Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Na swoim koncie miał również dwadzieścia tytułów mistrza Polski. Z powodu kontuzji stawu biodrowego w 1973 roku zakończył karierę sportową.

Jego postawa niejednokrotnie była doceniania przez polskie władze. Oprócz Złotego Medalu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Odznaki „Zasłużony Mistrz Sportu”, w 2015 roku na Kasprowym Wierchu Rysula odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie to przyznano mu za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie polskiego narciarstwa.

Źródło: informacja własna/olimpijski.pl