Natalia Maliszewska zabrała głos w sprawie zawieszenia

fot. Rafał Oleksiewicz

Dzisiaj rano polskie media obiegła informacja o zawieszeniu Natalii Maliszewskiej w związku z niedopatrzeniami zawodniczki dotyczącymi kontroli antydopingowych. Wicemistrzyni świata opublikowała w swoich mediach społecznościowych oświadczenie, w którym dementuje plotki o dopingu i wyjaśnia zaistniałą sytuację.

fot. Rafał Oleksiewicz

Natalia Maliszewska to najbardziej utytułowana w short tracku polska zawodniczka. Jako pierwsza Polka wygrała zawody Pucharu Świata. W 2018 roku zdobyła także srebrny medal MŚ, przebijając tym samym osiągnięcia swojej starszej siostry – Patrycji. Podczas igrzysk w 2022 roku miał miejsce nieprzyjemny incydent, który zaprzepaścił jej szanse na olimpijski sukces. Wtedy chodziło o testy na obecność Sars-Cov-2.

Teraz została tymczasowo zawieszona do wyjaśnienia sprawy o naruszenie przepisów antydopingowych. Sprawa dotyczy trzech spóźnień na wyznaczone testy lub podania złego miejsca pobytu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Początkowo, w listopadzie 2022 roku, tłumaczenia Natalii w tym temacie zostały zaakceptowane. Teraz jednak, po odwołaniu Światowej Agencji Antydopingowej, grozi jej nawet do dwóch lat dyskwalifikacji. Oznaczałoby to kolejne “zmarnowane” igrzyska naszej łyżwiarki.

Stanowisko Natalii

Wicemistrzyni świata zdecydowanie podkreśliła w swoim stanowisku, że nigdy nie przyjmowała żadnych niedozwolonych substancji. Ponadto zaznacza, że wszystkie nieścisłości są związane jedynie z jej “kilkuminutowym spóźnieniem”. Natalia nie zgadza się także z niektórymi artykułami, które mogłyby wskazywać na to, że jest na dopingu. Dziękuje także kibicom za słowa wsparcia.

– Sprawa, która bezpośrednio powoduje moje tymczasowe zawieszenie, miała miejsce w listopadzie 2022 roku. Była już rozpatrywana i przyjęto moje wyjaśnienia. Teraz doszło do zmiany decyzji, a mnie grozi nawet dwuletnia dyskwalifikacja […] Zdecydowałam się publicznie i jak najbardziej to możliwe transparentnie, opisać moją sytuację i sprawę prowadzoną przez POLADA. Chcę również podkreślić, że końcowe rozstrzygnięcie zostanie przyjęte przeze mnie z pokorą. Do tego też czasu chciałabym prosić wszystkich kibiców oraz przedstawicieli mediów o wstrzymanie się z dalszym komentowaniem sprawy – napisała w swoim oświadczeniu, którego pełną treść znajdziecie poniżej.

fot. Facebook / Natalia Maliszewska

Źródło: Informacja własna / Facebook

Piotr Wojtaszczyk