Następca Klaebo na horyzoncie? „Jestem dumny, że mogę się do tego przyczynić”

fot. M. Rudzińska

Jak pokazują dane z ostatnich lat, rokrocznie coraz mniej norweskich dzieci uprawia biegi narciarskie. Aby odwrócić ten trend, podejmowane są różnorodne inicjatywy. Jedną z nich jest projekt, w którego prowadzenie zaangażował się trzykrotny mistrz olimpijski z Pjongczangu, Johannes Hoesflot Klaebo. Czy znane i uznane nazwisko zachęci młodych Norwegów do podążenia drogą Marit Bjoergen czy Pettera Northuga?

fot. M. Rudzińska

Nie ulega wątpliwości, że jednym z państw najbardziej kojarzących się z narciarstwem biegowym jest Norwegia. Zawodnicy z tego kraju aż osiemnastokrotnie zwyciężali w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Szesnastokrotnie po Kryształową Kulę sięgały zaś Norweżki. Naturalnym jest zatem fakt, że kibice „Wikingów” liczą na kolejne sukcesy swych rodaków. Okazuje się jednak, iż od roku 2013 zainteresowanie biegami narciarskimi wśród norweskich dzieci w wieku 6-12 lat nieustannie spada. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób odwrócić ten niepokojący trend.

Aby zainteresować dzieci biegami narciarskimi, podejmowane są różnorodne działania. W jeden z tego typu projektów zaangażował się dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli, Johannes Hoesflot Klaebo. – To ogromna inicjatywa i coś, z czego jestem dumny, że mogę się do tego przyczynić – powiedział Norweg na temat „tajemniczego” przedsięwzięcia. Okazuje się, że wielki rywal Aleksandra Bolszunowa kierować będzie projektem, którego celem jest popularyzacja biegów narciarskich wśród młodzieży. W ramach wspomnianej inicjatywy już w trakcie najbliższej zimy odbędzie się Mini Puchar Świata dla dzieci w wieku nieprzekraczającym 12 lat. Większość biegów ma zostać rozegrana w norweskim regionie Troendelag. – Ważne jest, abym zrobił wszystko co w mojej mocy, aby wnieść swój wkład w rozwój tego przedsięwzięcia – dodał zawodnik urodzony w Trondheim. Ma on także nadzieję, iż po przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich będzie mógł osobiście pojawić się na tychże zawodach.

Inną szansą na popularyzację biegów narciarskich w kraju fiordów są mistrzostwa świata, które w 2025 roku odbędą się w miejscu urodzenia Klaebo. Czy fakt organizacji jednej z najważniejszych imprez narciarskich na terenie Norwegii oraz projekt kierowany przez 24-latka sprawią, że w nieodległej przyszłości w kraju Edvarda Muncha pojawią się talenty pokroju Marit Bjoergen, Pettera Northuga czy Johannesa Hoesflota Klaebo? – Musimy mieć taką nadzieję. Musimy trzymać kciuki – uważa jedna z największych gwiazd współczesnych biegów narciarskich.

Źródło: informacja własna/nrk.no