Nartorolkowe MŚJ w Raubiczach: Wasnetsova i Labastau najlepsi, Polacy bez błysku

15:03, 23.08.2019 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 15:43, 23.08.2019

Walerija Wasnetsowa oraz Mikita Labastau zostali złotymi medalistami nartorolkowych mistrzostw świata juniorów. Z polskich biathlonistów najlepiej spisała się Magda Piczura, która zamknęła najlepszą dziesiątkę rywalizacji w supersprincie.

Pierwszą rywalizacją biathlonistów podczas mistrzostw świata juniorów na nartorolkach w Raubiczach były supersprinty. Najpierw zostały rozegrane kwalifikacje, które wyłoniły trzydziestkę zawodników mogących powalczyć później o medale. Wśród pań bardzo dobrze poradziły sobie Polski - Daria Gembicka zajęła trzecie, a Magda Piczura szóste miejsce. Obie panie zanotowały bezbłędne strzelanie. Wśród panów najlepiej z grona reprezentantów biało-czerwonych poradził sobie Wojciech Skorusa, który zajął piętnaste miejsce.

Finał supersprintu mógł przypominać bieg ze startu wspólnego. Zawodnicy jednak mieli do pokonania pięć pętli po kilometr. Podczas każdej z czterech wizyt na strzelnicy mogli wykorzystać jeden dodatkowy pocisk, potem każdy błąd kosztował 75-metrową karną rundę. Najpierw o zwycięstwo powalczyli biathloniści. Najlepszy okazał się reprezentant gospodarzy Mikita Labastau. Białorusin zaliczył jedną karną rundę oraz trzykrotnie dobierał pociski i z przewagą 3,6 sekundy wyprzedził Czecha Vitezslava Horniga (0+3). Podium MŚJ uzupełnił Rosjanin Igor Malinowski ze stratą 13 sekund do triumfatora (karna runda i jedno dobieranie). Najlepszy z biało-czerwonych Marcin Szwajnos został sklasyfikowany na dwudziestej lokacie. Polak zaliczył pięć karnych rund i trzy razy dobierał. Dwudziesty trzeci był Wojciech Skorusa (4+4), a dwudziesty siódmy Michał Neumann (6+3).

W rywalizacji biathlonistek zwycięstwo odniosła rosyjska zawodniczka Walerija Wasnetsowa. 22-latka dwa razy podczas strzelania musiała dobierać pociski tak jak bardzo dobrze spisująca się od eliminacji Chinka Yuanmeng Chu, która ze stratą 7,5 s wywalczyła srebro. Brąz zdobyła Ukrainka Anna Kryvonos (1+2). Dziesiąte miejsce zajęła najlepsza z Polek Magda Piczura. Biało-czerwona zawodniczka musiała pokonać karną rundę oraz raz dobierała. Na piętnastej pozycji uplasowała się Daria Gembicka (1+3), a na dwudziestej piątej Natalia Tomaszewska (6+4).