Nartorolkowe Mistrzostwa Świata: Podsumowanie pierwszego dnia zawodów

17:30, 08.08.2019 Adrian Gerula

Rosyjscy zawodnicy należący do ścisłej czołówki Pucharu Świata, czyli Natalia Nieprajewa i Aleksander Bolszunow, zwyciężyli w pierwszej konkurencji Nartorolkowych Mistrzostw Świata organizowanych w łotewskim ośrodku Madona.

Rywalizacja wśród kobiet toczyła się na dystansie 10 kilometrów - biegaczki startowały w systemie interwałowym, co 30 sekund. Rosjanka Natalia Nieprajewa pokonała ten odcinek w 23 minuty i 25 sekund. Drugą na mecie, Włoszkę Lucię Scardoni, wyprzedziła o nieco ponad pół minuty (33.1 sek.). Brązowy medal wywalczyła zawodniczka dobrze spisująca się w początkowej fazie Nartorolkowego Pucharu Świata, Szwedka Linn Sömskar. Na starcie, wśród 22 zawodniczek, nie oglądaliśmy żadnej Polki.

wyniki biegu kobiet

Aleksander Bolszunow bronił tytułu zdobytego dwa lata temu w szwedzkiej Soleftei - i podobnie jak wówczas w Skandynawii nie znalazł dziś pogromcy w biegu na 20 kilometrów. Zdobywca srebrnego medalu, kolejny Rosjanin Ilia Poroszkin, stracił do Bolszunowa ponad minutę. Minuta i 52 sekundy to z kolei strata brązowego medalisty, Szweda Victora Gustafssona. Znany z pucharowych tras (i ze stosowania niedozwolonych środków) Jewgienij Dementiew był szósty. Trzydzieste miejsce zajął jedyny Polak w stawce, Adrian Cheba.

wyniki biegu mężczyzn

Trzy najlepsze juniorki na dystansie 10 kilometrów to Rosjanki - kolejno Anastazja Faleewa, Kristina Kuskowa i Arina Bylinko. Kinga Mareczek zajęła 18 miejsce. Bieg juniorów to jedyny dzisiejszy start, w którym nie wygrał Rosjanin - najlepszy okazał się Szwed Johan Ekberg. Jakub Kowalski był 25.

wyniki: juniorzy juniorki

W piątek zawodnicy powalczą w supersprincie. Bieg na 200 metrów nie jest popularną konkurencją zimową, jednak w przypadku nartorolek posiada już pewną tradycję. Dwa lata temu złoto wywalczyli Rosjanka Olga Łetuchiewa i Włoch Emmanuele Becchis.

źródło: fis-ski.com