Najważniejsze wieści ze świata kombinacji norweskiej. Kto został najlepszym zawodnikiem sezonu, co z Polską?

fot. M. Król

Opadły już emocje po zakończeniu Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) podsumował sezon poprzez rozdanie nagród Nordic Combined Awards. Polscy kibice są zainteresowani przyszłości kombinacji w naszym kraju. O to zapytaliśmy w naszym wywiadzie prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniusza Tajnera. 

fot. M. Król

Rozstrzygnięto plebiscyt na najlepszych zawodników sezonu

Zakończył się sezon, więc przyszedł czas na podsumowania. Rozdane zostały Nordic Combined Awards. W wyborze najlepszych zawodników sezonu brało udział jedenastu dziennikarzy, a także kibice poprzez głosowanie internetowe. Najlepszą z kombinatorek została Gyda Westwold Hansen, która zdobyła komplet głosów. Wśród mężczyzn wybrany został Johannes Lamparter. Austriak dzięki punktowi od kibiców pokonał Jarla Magnusa Riibera. Momentem sezonu wybrane zostało zdobycie złotych medali na mistrzostwach świata seniorów i juniorów przez Gydę Westwold Hansen i Johannesa Lampartera. Największym odkryciem okazał się Francuz Matteo Baud.

Muhlethaler i Brocard mistrzami Francji

Na koniec sezonu odbyły się mistrzostwa Francji. W rywalizacji mężczyzn wygrał Laurent Muhlethaler. Po skokach miał on niewielką stratę do Matteo Bauda. W biegu Muhlethaler wyprzedził młodszego rywala i zwyciężył z przewagą siedmiu sekund. Podium uzupełnił Antoine Gerard. Wśród kobiet najlepsza okazała się Lena Brocard. Mistrzyni Francji po skoku miała 22 sekundy straty do Emmy Treand. W biegu Brocard była najszybsza i pokonała Treand o 54 sekundy.

21-latek zakończył karierę

Max Teeling za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował o zakończeniu sportowej kariery. Austriak startował głównie w Pucharze Kontynentalnym, a w 2019 roku w Lahti zdobył wraz z drużyną brązowy medal na mistrzostwach świata juniorów. – Jestem wdzięczny za wszystko, czego się nauczyłem. Dziękuję ludziom, których spotkałem. Jestem dumny z tego, co osiągnąłem. Nie rezygnuję całkiem ze sportu, ale wyzwania będą inne. Cokolwiek przyniesie przyszłość, to kombinacja norweska zawsze będzie w moim sercu – napisał w mediach społecznościowych Teeling, który zakończył karierę w bardzo młodym wieku.

O przyszłości polskiej kombinacji

Miniony sezon nie był zbyt udany dla polskiej kombinacji norweskiej. O przyszłości dyscypliny rozmawialiśmy z prezesem Polskiego Związku Narciarskiego, Apoloniuszem Tajnerem. Wspomniał on o utworzeniu polskiej grupy, na czele ze Szczepanem Kupczakiem i Andrzejem Szczechowiczem, którzy wystartowali na ostatnich mistrzostwach świata. Trenerem miałby zostać Tomisław Tajner. Prezes związku podkreślił, że współpraca z Czechami nie okazała się skuteczna.

Akito Watabe wolny od kwarantanny

Akito Watabe zakończył sezon na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej. Japoński zawodnik całą zimę spędził w Europie, gdzie odbywały się wszystkie zawody Pucharu Świata. Po zakończeniu zmagań Watabe wrócił do ojczyzny, gdzie musiał odbyć dwutygodniową kwarantannę. Japończyk w mediach społecznościowych podzielił się swoją radością z zakończenia przymusowego domowego odpoczynku.

Życzenia od najlepszego zawodnika Pucharu Świata

W minionym tygodniu wielu sportowców w mediach społecznościowych składało życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. Wśród nich był Jarl Magnus Riiber. Norweg po wygraniu klasyfikacji generalnej Pucharu Świata może więcej czasu spędzić z rodziną. W ubiegłym roku Riiber został ojcem.

źródło: informacja własna/fis-ski.com