Najważniejsze wieści z torów lodowych. Zgrupowania polskich saneczkarzy, co ze zniszczonym niemieckim torem i znów głośno o Jamajczykach

fot. Polski Związek Sportów Saneczkowych

Kończy się sierpień, więc należy już powoli myśleć o sezonie zimowym. W fazie intensywnych treningów są już polscy saneczkarze. W ostatnim czasie dotarły także do nas smutne informacje o zniszczeniu przez nawałnicę toru w Konigssee.

fot. Polski Związek Sportów Saneczkowych

Kolejne zgrupowania polskich saneczkarzy

Sierpień reprezentacja Polski w saneczkarstwie rozpoczęła na zgrupowaniu w Karpaczu. Uczestniczyli w nim: Klaudia Domaradzka, Kacper Tarnawski, Mateusz Sochowicz oraz dwójka Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski. Treningi miały na celu poprawę techniki startu, dynamiki, ułożenia ciała i angażowania mięśni. Więcej o obozie w Karpaczu pisaliśmy TUTAJ. W dniach od 17 do 22 sierpnia Polacy trenowali w Oberhofie. Na zgrupowanie w Niemczech dołączyła Natalia Jamróz. Polski związek współpracuje z niemiecką federacją, więc podczas obozu mógł skorzystać z porad trenera Jana Eichhorna. Polskiej kadrze pomagał także biomechanik z Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, Zbigniew Staniak. Więcej możemy przeczytać na stronie związku.

Nawałnica zniszczyła tor w Konigssee

W połowie lipca świat obiegły koszmarne zdjęcia zniszczonego przez nawałnicę toru w Konigssee. – To bardzo bolesne! Nie do wiary. Mam nadzieję, że nikt nie ucierpiał. Serce mi pęka – napisał w swoich mediach społecznościowych Felix Loch. Pucharowe zawody w saneczkarstwie, bobslejach i skeletonie oraz mistrzostwa świata juniorów w bobslejach zaplanowane na przyszły sezon na tym torze musiały zostać odwołane. Więcej pisaliśmy o tym TUTAJ. Międzynarodowa Federacja Saneczkarska przeprowadziła wywiad z dyrektorem obiektu, Markusem Aschauerem. – Trzeba oszacować skalę zniszczeń i policzyć koszty odbudowy. Dowiemy się tego we wrześniu. Mamy nadzieję, że tor zostanie odbudowany. Sytuacja najbardziej dotknie naszą młodzież. Na szczęście mamy wsparcie z Innsbrucku, za co bardzo dziękujemy. Naszym celem jest powrót młodzieży do Konigssee na sezon 2022/23 – przyznał Aschauer. Cały wywiad można przeczytać na stronie związku.

Igrzyska zbliżają się wielkimi krokami

Międzynarodowa Federacja Saneczkarska (FIL) przeprowadziła wstępną kontrolę toru olimpijskiego w Pekinie z myślą o zimowych igrzyskach. Obiekt położony dokładnie w Yanqing sprawdziło dziewięciu delegatów z ramienia federacji oraz inżynierowie do spraw budowy torów. Oprócz sprawdzenia postępów przygotowania toru ważna dla federacji była logistyka związana z podróżowaniem do Chin w czasie pandemii. Kolejna inspekcja będzie miała miejsce na początku listopada z udziałem już trzystu członków FIL. Od 5 do 14 listopada zaplanowane są treningi na olimpijskim torze, a zawody pucharowe odbędą się tam w dniach od 15 do 21 listopada. Więcej można przeczytać na stronie internetowej federacji.

Nietypowy sposób zbierania środków przez Jamajczyków

Reprezentacja Jamajki w bobslejach już wielokrotnie zaskakiwała. Zespół z igrzysk w 1988 roku doczekał się nawet filmu, a następcy tamtej drużyny celują w awans do Pekinu. Środki na treningi i wyjazdy związane z kwalifikacjami bobsleiści zbierają w nietypowy, ale coraz bardziej popularny sposób. Sportowcy zdecydowali się na wykorzystanie NFT, czyli po polsku niewymienialnego tokenu. Dokładnie jest to cyfrowy bądź realny składnik zasobów majątkowych reprezentujący szeroką gamę przedmiotów materialnych i niematerialnych. W przypadku bobsleistów będą to przedmioty kolekcjonerskie związane z Jamajką. Więcej TUTAJ.

Bruce Tasker liderem brytyjskiej kadry olimpijskiej

Brytyjski zespół w bobslejach dokonał dużego wzmocnienia przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie. Liderem elitarnego programu, którego zwieńczeniem będą igrzyska, został Bruce Tasker. Były bobsleista zakończył karierę w 2018 roku, rezygnując ze startu z igrzysk w Pjongczangu z powodu udaru. W 2014 roku w Soczi zdobył brązowy medal z Johnem Jacksonem, Stuartem Bensonem i Joelem Fearonem. Brytyjczycy początkowo zajęli piąte miejsce, ale po dyskwalifikacji Rosjan awansowali na podium. Brytyjskie bobsleje od kilku lat nie są finansowane przez UK Sport, więc przed Taskerem niełatwe zadanie. Więcej TUTAJ.

Źródło: Polski Związek Sportów Saneczkowych/fil-luge.org/insidethegames.biz/revolt.tv