Najważniejsze wieści z kombinacji. Nowy trener Norwegów, plany na PŚ w USA i przygotowania Polaków

fot. PZN

Minęło kilka tygodni od naszego ostatniego podsumowania, zatem przygotowujemy kolejny. W świecie kombinacji norweskiej nie dzieje się wcale mało. Norwegowie musieli znaleźć nowego trenera, przedstawiciele FIS wizytowali USA, a Polacy zdradzili nam, czy planują starty w Letnim Grand Prix.

fot. PZN

Puchar Świata w Lake Placid?

Nasze podsumowanie najważniejszych wieści rozpoczynamy od tourne dyrektora Pucharu Świata po Stanach Zjednoczonych. Lasse Ottesen – wraz z dyrektorem PŚ w skokach Sandro Pertile – w ciągu 11 dni odwiedził Brattleboro, Lake Placid, Eau Claire, Iron Mountain, Copper Peak, Steamboat Springs i Park City. Z tej ostatniej miejscowości płyną dobre wieści, bowiem wciąż będzie można rozgrywać tam zawody Pucharu Kontynentalnego. Podobnie jak w Lake Placid, które jednak kończy proces przebudowy skoczni i tras biegowych. Te mają być zupełnie inne niż niegdyś. Do tego wszystkiego pojawi się także możliwość sztucznego naśnieżania. To spowodowało, że FIS rozpoczął rozmowy z komitetem organizacyjnym oraz USA Nordic w sprawie organizacji w Lake Placid Pucharu Świata. Dla kibiców byłaby to nie lada gratka.

Kiedy panie na igrzyskach?

W minionym sezonie zadebiutował Puchar Świata w kombinacji kobiet, a także odbyła się pierwsza walka o medale na mistrzostwach świata. W przypadku tego pierwszego raczej nie można mówić o wielkim wydarzeniu, bo przez koronawirusa odbyły się tylko jedne zawody. Przyszłej zimy ma to wyglądać inaczej, a do tego premierowo odbędzie się walka drużyn mieszanych. To w Val di Fiemme, gdzie za 5 lat odbędą się też konkursy zaliczane do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Mediolanie. – Naszym marzeniem jest, aby właśnie w tym miejscu kobiety mogły powalczyć podczas igrzysk – powiedział Ivo Pertile, trener włoskiej kadry kobiet. Niestety, na razie nie zapadła żadna oficjalna decyzja w tej sprawie. MKOl zwleka. Pozostaje mieć zatem nadzieję.

Ahonen zrezygnował z pracy dla fińskiej reprezentacji

Po zakończeniu kariery skoczka narciarskiego Janne Ahonen został odpowiedzialnym za sprzęt fińskich kombinatorów norweskich. Po dwóch latach Fin postanowił jednak zrezygnować z pełnionej dotychczas roli. – Nie zawsze możesz zrobić to, co chcą inni. Czasami po prostu musisz pomyśleć o najlepszym wyjściu dla siebie. Zastanawiałem się nad tą decyzją przez całą wiosnę – mówił Ahonen. Jego decyzja była ciosem dla przygotowującej się do olimpijskiego sezonu kadry, której był ważną częścią. Teraz były fiński skoczek zajmie się zawodowo swoją pasją – motoryzacją – będzie pracował jako dealer samochodowy.

Polscy kombinatorzy w trakcie przygotowań

Jak informowaliśmy was kilka tygodni temu, po roku przerwy znów mamy kadrę A w kombinacji norweskiej. Trenerem pięcioosobowej grupy jest Tomisław Tajner. Kilka dni temu swoimi przemyśleniami na temat treningów podzielił się Szczepan Kupczak. – Pracujemy nad rozumiem i sercem, czyli tym, co moim zdaniem najważniejsze. Uśmiech wraca – napisał mistrz Polski. – Na głód rywalizacji jeszcze muszę poczekać, ale mocno wierzę że przyjdzie w dobrym momencie. Tymczasem bawimy się w to co lubimy – dodał. Na głód rywalizacji jest jeszcze czas. Najbliższa szansa pod koniec sierpnia podczas FIS Grand Prix (kalendarz tutaj). Kupczak oraz Andrzej Szczechowicz przyznali nam, że prawdopodobnie tego lata pojawią się w zawodach tej rangi.

Jan Schmid nowym trenerem

Po tym, jak dotychczasowy trener męskiej reprezentacji Norwegii w kombinacji – Peder Sandell – niespodziewanie ogłosił swoją rezygnację z powodów rodzinnych, trzeba było wskazać jego zastępcę. Został nim Jan Schmid, były utytułowany zawodnik. 37-latek karierę zakończył w 2019 roku, a w poprzednim sezonie był już wsparciem w norweskim sztabie. Stian Kvarstad i Tom Hilde pozostają asystentami, a Thomas Kjelbotn nadal będzie trenerem kadry kobiet.

Ivar Stuan (62 l.) będzie pełnił funkcję menedżera sportowego ds. kombinacji norweskiej w Norweskim Związku Narciarskim do 2025 roku. Kilka dni temu zawarta została umowa w tej sprawie. Celem jest jeszcze większa profesjonalizacja drużyn norweskich oraz ciągła walka o najwyższe laury. – W ostatnich latach podniósł kombinację o wiele poziomów. Jesteśmy pewni, że Ivar jest odpowiednią osobą, aby prowadzić ten sport w nadchodzących latach w kierunku MŚ w Trondheim w 2025 roku, ale wymaga to również ciężkiej pracy – skomentował Edgar Fossheim, szef kombinacji w Norwegii. Trener kadry mężczyzn pozostał Jan Schmid

Kadra Finlandii

W przeciwieństwie do innych reprezentacji na świecie, męska kadra narodowa w Finlandii powiększyła się. Tamtejszy związek powołał do reprezentacju: Ilkkę Herolę, Eero Hirvonena, Leevi Mutru, Arttu Mäkiaho, Wille Karhumaę, Perttu Reponena i Otto Niittykoskiego. Głównym trenerem pozostaje Petter Kukkonen, A Falko Krismayr będzie wspierał drużynę jako trener skoków.

Źródło: xc-ski.de / FIS / Informacja własna / skiforbundet.no

Mateusz Król
Obserwuj