Najważniejsze wieści tygodnia. Zaskakujący Żyła, trener walczący o życie i powrót na skocznie po feralnym upadku

fot. Matevž Peršin

Kto zastąpi Seppa Gratzera? Choroba Zbigniewa Klimowskiego, powrót Magdaleny Pałasz po kontuzji czy wstępne składy kadr kilku reprezentacji – to tylko część informacji, które znajdziecie w podsumowaniu tygodnia. Mimo że mamy koniec kwietnia w świecie skoków narciarskich ciągle dużo się dzieje.

fot. Matevž Peršin

Mika Jukkara zastąpi Seppa Gratzera

Dwa miesiące temu dowiedzieliśmy się, że po sezonie 2020/2021 Sepp Gratzer odchodzi na emeryturę, o czym pisaliśmy tutaj. Międzynarodowa Federacja Narciarska FIS podjęła decyzję kto będzie odpowiedzialny za kontrolę sprzętu zawodników w nadchodzącym sezonie. Sandro Pertile ogłosił, że zostanie nim Mika Jukkara. 57-letni Fin zna środowisko skoków, do tej pory pełnił funkcję delegata technicznego FIS. Kontrolował też sprzęt w ramach krajowych zawodów odbywających się w Finlandii. Więcej możecie przeczytać tutaj.

Magdalena Pałasz wraca na skocznie po upadku

W ostatnim czasie nie oglądaliśmy Magdaleny Pałasz na skoczniach. Trzy miesiące temu doznała poważnego upadku. Miała złamaną łopatkę i skręcony kręgosłup w odcinku szyjnym. Na Instagramie poinformowała, że wraca do skoków. – Właśnie dzisiaj po raz kolejny staje na linii startu nowego sezonu – napisała na swoim koncie. – Mam nadzieję, że z biegiem czasu będę stawała się silniejsza i nie poddam się tak łatwo – kontynuowała Pałasz. – Wiem, że na pewno nie skończę ze skokami przez upadek. Chce sama podjąć tę decyzję, nie chcę aby narzucały to takie wydarzenia – napisała.

Zbigniew Klimowski walczy o życie po zakażeniu koronawirusem

Trener młodzieżowej kadry skoczków w ciężkim stanie trafił do szpitala w Nowym Targu. Wszystko przez zakażenie koronawirusem. Jako pierwsi informacje o Zbigniewie Klimowskim przekazali dziennikarze TVP Sport. 54-letni szkoleniowiec przebywa w szpitalu około tygodnia. O sprawie informowaliśmy tutaj. Głos w sprawie stanu szkoleniowca zabrał Apoloniusz Tajner. – Jako Polski Związek Narciarski mogę potwierdzić, że stan trenera Klimowskiego jest ciężki. Wierzymy jednak, że Zbyszek wygra tę walkę – mówi dla WP SportoweFakty Tajner. – Wszyscy w związku mocno trzymamy za niego kciuki – dodał.

Kolejne kadry odkrywają karty przed sezonem 2021/2022

Słoweńcy ogłosili wstępne składy kadr na nadchodzący sezon. Już wcześniej informowaliśmy, że Robert Hrgota przedłużył kontrakt i zostaje na stanowisku głównego trenera reprezentacji Słowenii. W męskiej kadrze A miejsce znalazło siedmiu zawodników: Anze Lanisek, Bor Pavlovcic, Domen Prevc, Peter Prevc, Ziga Jelar, Tilen Bartol oraz Timi Zajc, który wraca po zawirowaniach w ubiegłym sezonie. W kadrze A kobiet znalazło się sześć zawodniczek: Ema Klinec, Nika Kriznar, Ursa Bogataj, Jerneja Brecl, Katra Komar i Spela Rogelj. Trenerem kadry jest Zoran Zupančič. O wstępnych kadrach informowaliśmy tutaj.

Następną z reprezentacji, która podała swój skład jest Szwajcaria. Jedynym zawodnikiem, który znalazł się w kadrze narodowej jest Kilian Peier, który wraca po kontuzji więzadeł. Na miejsce w kadrze A może liczyć trzech zawodników: Simon Ammann, Gregor Deschwanden, Dominik Peter. 

Wiemy również kto będzie reprezentował Stany Zjednoczone w zbliżającym się sezonie. Jak podano na usanordic.org w kadrze męskiej znaleźli się Casey Larson, Decker Dean, Andrew Urlaub, Patrick Gasienica, Erik Belshaw oraz Kevin Bickner, który powraca po przerwie jaką zrobił sobie w sezonie 2020/2021. Z wymienioną grupą będą trenowali również dwaj reprezentanci Kandy, Mackenzie Boyd-Clowes i Matthew Soukup. W kadrze kobiet znalazły się: Annika Belshaw, Jillian Highfill, Anna Hoffmann, Paige Jones, Cara Larson, Nina Lussi, Samantha Macuga oraz Logan Sankey.

W kadrze Japonii na sezon 2021/2022 miejsce znalazło jedenastu zawodników: Ryoyu Kobayashi, Yukiya Sato, Keiichi Sato, Yuken Iwasa, Junshiro Kobayashi, Naoki Nakamura, Hiroaki Watanabe, Rikuta Watanabe, Shohei Tochimoto, Ren Nikaido, Yumu Harada. Kobiety reprezentować będą: Sara Takanashi, Yuka Seto, Nozomi Maruyama, Yuki Ito, Yuka Kobayashi, Kaori Iwabuchi, Haruka Iwasa.

Nominacje do Plebiscytu na Sportowca 100-lecia

Wśród dwudziestu nominowanych przez kapitułę sportowców znalazła się trójka uprawiająca sporty zimowe. Szansę na sukces w plebiscycie mają Stoch, Kowalczyk i Małysz. Bez wątpliwości są jednymi z najwybitniejszych reprezentantów swoich dyscyplin. Każdy z nich wygrywał plebiscyt na najlepszego sportowca. Głosowanie rozpoczęło się 26 kwietnia i potrwa do 24 maja. Więcej o nominacjach przeczytacie tutaj.

Podsumowanie sezonu w wykonaniu Piotra Żyły

Sezon 2020/2021 był niewątpliwie jednym z bardziej udanych w karierze Piotra Żyły. Podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie sięgnął po złoty medal w indywidualnych zmaganiach na skoczni normalnej. Jednak jak sam ocenia – Na pewno był to jeden z najlepszych sezonów w moim wykonaniu. Szczerze powiedziawszy… nie wiem. Na pewno do 10 wiele jeszcze brakuje – mówił Żyła. Odniósł się również do informacji, która niedawno pojawiła się w mediach i o której pisaliśmy tutaj, że Halvor Egner Granerud nie trzyma kryształowej kuli w domu. – To Ci przypomina, że jesteś dobry i że nie trzeba nic robić, a jednak gdy chce się być cały czas na najwyższym poziomie, to trzeba dążyć do czegoś więcej – tłumaczył. Swoje trofea również wywozi z domu. – Ja też w sumie trzymam je u rodziców. Oni zrobili u siebie można powiedzieć taką mini galerię i tam na bieżąco dorzucam swoje trofea – zdradził skoczek. Całą rozmowę możecie przeczytać tutaj.

"Wiedziałem, że wygram w Oberstdorfie" - Piotr Żyła podsumowuje sezon 2020/21 |SKOCZNE POGADANKI|

Konferencja “Młodzi o sporcie”
To już siódma edycja konferencji organizowanej przez Koło Naukowe Managerów Sportu przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Tym razem odbywała się pod hasłem “Nowe zasady gry”. Wśród tematów pojawił się także ten dotyczący nowości w świecie skoków narciarskich. Jednymi z prelegentów byli były skoczek, obecnie trener, Jakub Kot i dziennikarz Eurosportu Michał Korościel, którzy przez całą zimę spotykają się w studiu przed konkursami. Panowie podczas konferencji rozmawiali o tym jakie znaczenie mają kombinezony i sprzęt oraz czy czy można zmniejszyć wpływ wiatru w skokach. Więcej o całym wydarzeniu tutaj.

Źródło: twitter.com/WP SportoweFakty/usanordic.org