Najważniejsze wieści ostatnich dni. Kto skończył karierę? Co ze zdrowiem Daniela Andre Tandego?

fot. M. Król

W ciągu najbliższych kilku miesięcy świat sportów zimowych nie zatrzyma się, chociaż rywalizacji nie będzie. Dlatego właśnie planujemy prezentować wam serię najważniejszych informacji spośród różnych dyscyplin. W poniedziałki i piątki zaprezentujemy was przegląd wieści dotyczących skoków narciarskich.

fot. M. Król

Kto mistrzem Rosji na dużej skoczni?

Kilka dni temu informowaliśmy was, że Denis Kornilow został mistrzem Rosji w skokach narciarskich na normalnym obiekcie. Wśród kobiet triumfowała Irina Awwakumowa. Wczoraj o medale zawodnicy i zawodniczki walczyli na dużej skoczni w Czajkowskim. Awwakumowa dorzuciła kolejny złoty krążek. Obok niej na podium stanęły Irma Machinia oraz Ksenia Kabłukowa. W rywalizacji mężczyzn najlepszy był Michaił Nazarow, czyli najlepszy z rosyjskich skoków minionej zimy. Srebro zdobył Jewgienij Klimow a brąz Roman Siergiejewicz Trofimow.

Piotr Żyła w kabarecie

W trakcie świąt Wielkiej Nocy – na szczęście – nie dał o sobie zapomnieć Piotr Żyła. Mistrz świata był gościem popularnego programu Telewizji Polsat: “Klinika Skeczów Męczących”. Tam nie tylko pokazał się – jak zwykle – jako człowiek o świetnym humorze. Wszak miał okazję posłuchać skeczów na swój temat oraz zagrać na gitarze z zespołem Enej. Fragmenty możecie znaleźć tutaj.

Co ze zdrowiem Daniela Andre Tandego?

To był jeden z tych upadków w skokach narciarskich, którego powtórek nie chce się oglądać. W jego efekcie Daniel Andre Tande stracił przytomność i potrzebna była reanimacja. Po wszystkim śmigłowiec przetransportował go do kliniki w Lublanie, gdzie przez kilka dni znajdował się w śpiączce farmakologicznej. Kiedy został z niej wybudzony, czekali na niego już najbliżsi.

Trudno w to uwierzyć, ale już kilka dni później stan zdrowia Tandego mocno się poprawił. – Nie myśl sobie, że tak łatwo się mnie pozbędziecie – miał powiedzieć skoczek do szefa norweskich skoków. Clas Brede Braathen powiedział nawet, że Daniel był znów tym samym uśmiechniętym chłopakiem, którego znał. Chociaż skoki narciarskie nie są najpopularniejszym sportem w kraju Wikingów, to media były zgodne. Niezależnie od tego, co się w ich sporcie wydarzy, to dobre wieści o mistrzu świata w lotach, będą najradośniejszymi w 2021 roku.

Tande poczuł się już na tyle dobrze, że mógł wrócić do Norwegii. Jak donosi w rozmowie z Vg.no Braathen, zawodnik trafił pod fachową opiekę norweskich lekarzy. – Wszystko idzie w dobrym kierunku. Rozmowy z Danielem, które przeprowadziłem, napawają optymizmem. To wręcz sensacyjne, że jego stan jest tak dobry po tym feralnym upadku – skomentował Braathen. Więcej tutaj.

Gdzie MŚ w lotach narciarskich 2024?

Czesi dostali wiele szans od Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, ale żadnej nie wykorzystali. W efekcie ostatecznie zapadła decyzja, że Harrachov nie zorganizuje MŚ w lotach narciarskich w 2024 roku. Schedę przejmą Austriacy. Impreza odbędzie się zatem w Bad Mitterndorf. Więcej tutaj.

LGP kobiet w Polsce

To może być historyczny moment dla skoków narciarskich w Polsce. Od kilku lat bowiem organizujemy zmagania najwyższej rangi mężczyzn, ale jeszcze nigdy nie gościły u nas najlepsze skoczkinie świata. Wiele wskazuje na to, że tego lata się to zmieni.

W prowizorycznym kalendarzu FIS widnieje bowiem idea organizacji konkursów Letniego Grand Prix w skokach zarówno mężczyzn, jak i kobiet w Wiśle. Działacze wyznaczyli datę przeprowadzenia zawodów na 17-18 lipca. W obu przypadkach skocznia im. Adama Małysza ma inaugurować cykle.

Warto pamiętać, że pomysł przeprowadzenia LGP kobiet w Polsce pojawiły się dwa lata temu, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Teraz, jak dowiaduje się Tvpsport.pl, PZN nie zamierza się wycofać z idei. – Pomimo pandemicznej sytuacji w Polsce nie rezygnujemy z tego planu. Chcemy w końcu ugościć skoczkinie w naszym kraju – przyznał w rozmowie z publicznym nadawcą Jan Winkiel, sekretarz PZN.

Kto zakończył karierę?

To nie była wielka kariera, ale mogła potrwać znacznie dłużej. W wieku 23-lat Paul Brasme postanowił skończyć swoją przygodę ze skokami narciarskimi. – Nie udało mi się osiągnąć moich celów – przyznał Francuz. Więcej przeczytacie tutaj.

 

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj