Najstarsza medalistka MŚ zakończyła karierę

09:30, 03.04.2022 Daniel Topczewski Aktualizacja: 12:34, 03.04.2022

Riitta-Liisa Roponen nie będzie dłużej rywalizować na arenie międzynarodowej. 43-latka, która podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Oberstdorfie została najstarszą medalistką w historii, poinformowała w rozmowie z fińskim YLE, że po sezonie rozstanie się z narciarstwem biegowym. - To właściwy czas - powiedziała Roponen.

Granada, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Pożegnania nadszedł czas

Zakończony niedawno sezon olimpijski okazał się ostatnim w karierze dla Riitty-Liisy Roponen. Doświadczona reprezentantka Finlandii, która w maju skończy 44 lata, zadecydowała bowiem o rozstaniu z rywalizacją na arenie międzynarodowej. - Moja kariera międzynarodowa dobiega końca. Po prostu nie jestem już w stanie rywalizować na najwyższym poziomie, więc moja decyzja nie była trudna - mówiła biegaczka cytowana przez YLE.

Finka nie zamierza więcej walczyć o miejsce w kadrze na zawody Pucharu Świata, mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich. Nie wyklucza jednak, że w przyszłości pojawi się na starcie krajowego czempionatu, by rywalizować... ze swoją córką. - Jeśli Ida kiedykolwiek zechce pobiegać ze mną na nartach, na pewno jej się to uda. Nie zamierzam rozstawać się z biegami - tłumaczyła doświadczona zawodniczka.

Mocny punkt drużyny

Riitta-Liisa Roponen zadebiutowała w zawodach Pucharu Świata w sezonie 1998/1999, ale wystartowała tylko w jednym biegu i nie zdobyła w nim punktów. Przez kolejne lata Finka konsekwentnie przebijała się do światowej czołówki, by na dobre dostać się do niej siedem lat później. Roponen coraz wyższą formę potwierdziła srebrem w sprincie drużynowym zdobytym podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie. W 2007 roku w Sapporo reprezentantka Suomi wywalczyła dwa krążki z najcenniejszego kruszcu, a w 2009 roku w Libercu dołożyła kolejne złoto w sztafecie 4x5 kilometrów.

Historyczny medal

Łącznie doświadczona biegaczka zdobyła siedem medali mistrzostw świata. W jej bogatej kolekcji znalazł się również krążek z ubiegłorocznych mistrzostw świata w Oberstdorfie w sztafecie 4x5 kilometrów, który pozwolił Fince przejść do historii. Roponen medal wywalczyła bowiem w wieku 42 lat, dzięki czemu została najstarszą medalistką czempionatu globu w narciarstwie klasycznym, poprawiając rekord Estończyka Andrusa Veerpalu, który stanął na podium mając 38 lat.

W swoim dorobku Roponen ma ponadto jeden brązowy krążek igrzysk olimpijskich, który zdobyła w rywalizacji sztafet 4x5 kilometrów w Vancouver. Finka dwa razy zwyciężyła w zawodach Pucharu Świata i osiem razy stanęła na podium. Najwyżej w klasyfikacji generalnej uplasowała się na szóstym miejscu w sezonie 2006/07.

Źródło: YLE.fi