Najnowsze wiadomości. Zamieszanie wokół Braathena, kontuzja Ammanna, weekend z LPK w Rasnovie

Chociaż sierpień dobiega końca, w świecie skoków nadal dzieje się bardzo dużo. Przez ostatnie dni, wszyscy związani z tą dyscypliną sportu żyli wydarzeniami w Norwegii i zamieszaniem w związku z decyzją o nieprzedłużeniu umowy z Braathenem. Kontuzji podczas przygotowań do olimpijskiego sezonu nabawił się Simon Ammann. Z dobrej strony w miniony weekend zaprezentował się Kacper Juroszek, zajmując wysokie lokaty w konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego w Rasnovie. To tylko część z wydarzeń minionego tygodnia. 

Tragiczny wypadek w rodzinie znanego austriackiego trenera

Rok temu syn Heinza Kuttina doznał okropnego wypadku. Podczas lunatykowania wypadł z balkonu, uszkodził kręgosłup oraz złamał pięć żeber. Po tym wydarzeniu musiał poruszać się na wózku. Tym samym nie mógł wrócić do zawodów. Philipp Kuttin, podobnie jak ojciec, był blisko sportu. Próbował swoich sił w kombinacji norweskiej, jednak bez większych sukcesów.

Więcej o tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj.

Kontuzja Ammanna

Podczas treningu w tunelu aerodynamicznym popularny szwajcarski skoczek doznał kontuzji. Ammann zerwał więzadło, jednak szczęśliwie dla zawodnika nie jest konieczna operacja, a start w sezonie olimpijskim nie jest zagrożony. Więcej informacji tutaj.

Szokujące wiadomości z norweskiego związku

Związek sportowy nie chce przedłużyć umowy z dyrektorem sportowym Clasem Braathenem. Swój sprzeciw wyraża trener Alexander Stoeckl, który stoi murem za Braathenem, zresztą podobnie jak sami zawodnicy. Więcej o całej sytuacji przeczytacie tutaj.

Wsparcie dla Braathena od Graneruda i Lundby

W obronie szefa skoków narciarskich norweskiej kadry stają zawodnicy. Swoje niezadowolenie głośno wyraził Halvor Egner Granerud, dla którego decyzja jest niezrozumiała. Zawodnik skierował liczne zarzuty pod adresem związku, jednocześnie podkreślając, ze Braathen zawsze stawał po ich stronie i mogli liczyć na jego wsparcie oraz motywację. Więcej przeczytacie tutaj.

Swój głos wobec takiej decyzji wyraziła też jedna z najlepszych skoczkiń, Maren Lundby. – Wiem, że Clas Brede wiele zrobił dla dziewczyn. To sprawiło, że dzisiaj mamy Raw Air, Puchar Świata na dużym obiekcie, lepsze nagrody finansowe i ogólnie więcej wyścigów. Prawdopodobnie zrobił rzeczy, które pobudziły do działania innych ludzi – mówiła norweska zawodniczka. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Norweski związek komentuje sprawę Braathena

Media przez dłuższy czas nie ustawały w spekulacjach na temat powodów decyzji jaką podjął norweski związek. W końcu oficjalnie działacze zabrali głos. – Ostatnie tygodnie były dla nas niezwykle trudne. Wszyscy wykonujemy różne obowiązki, za które później jesteśmy rozliczani. Dotyczy to spraw wewnętrznych, takich jak choćby współpraca z różnymi podmiotami – tłumaczył Alf Tore Haug. – Doceniamy olbrzymi wkład Braathena w rozwój norweskich skoków, a wsparcie, jakie otrzymuje teraz od trenerów i zawodników, nie jest zaskakujące – dodał. – Chcielibyśmy również podkreślić, że konflikt Braathena z jego pracodawcą (norweską federacją przyp.red) dotyczy w dużej mierze formy współpracy, a nie kwestii równości. – podsumował. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Każdy może skakać!

O inicjatywie Mateusza Seramaka, który wybudował skocznię na własnym podwórku, o czym mogliście przeczytać już nie raz. W tym roku odbyła się już druga edycja zawodów ZIELPOL Skoki Amatorów o Puchar „inSJders”. Na starcie mógł stanąć każdy śmiałek, który chciał chociaż przez chwilę poczuć emocje towarzyszące skoczkowi w locie. Jak doszło do organizacji niesamowitych zawodów w skokach amatorów przeczytacie tutaj.

II Letnia edycja LOTOS Cup za nami

W ramach cyklu zawodnicy i zawodniczki rywalizowali na skoczni w Szczyrku w różnych kategoriach wiekowych. Z dobrej strony zaprezentowała się młoda zawodniczka z Polski, Nicole Konderla, która okazała się najlepsza w obu konkursach. W kategorii seniorów najlepsi byli natomiast Krzysztof Leja i Arkadiusz Jojko. Więcej o zawodach i wynikach tutaj.

LPK w Rasnovie. Weekend pod znakiem skoków kobiet i mężczyzn

W obu konkursach rozgrywanych w Rasnovie w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego kobiet najlepsza okazałą się Jerneja Brecl ze Słowenii. W rywalizacji panów pierwszy konkurs padł łupem Manuela Fettnera, natomiast drugi wygrał Mika Schwan. Podczas obu startów z dobrej strony zaprezentował się Kacper Juroszek, który zajął 5 miejsce w sobotę i 6 w niedzielę.

Wyniki konkursu kobiet sobota oraz niedziela
Wyniki konkursu mężczyzn sobota oraz niedziela

Źródło: informacja własna