Nadzieje norweskich biegów przyjęły hormon wzrostu. Niedługo wystartują w MŚJ

fot: aremobility.com

fot: aremobility.com

Już niedługo rozpoczną się mistrzostwa świata juniorów w Lahti. Rywalkami polskich biegaczek będą m.in. nadzieje norweskich biegów na sukcesy w przyszłości. Jak się okazuje, w przeszłości reprezentantki tego kraju zdecydowały się przyjąć hormon wzrostu.

Helene Marie Fosseshom oraz Kristine Stavas Skistad to faworytki do czołowych miejsc podczas nadchodzących mistrzostw świata juniorów w Lahti. Druga z nich zaliczyła już świetny występ w zawodach Pucharu Świata w Lillehammer, gdzie awansowała do finału sprintu stylem dowolnym, zajmując ostatecznie piątą lokatę. Jak wiadomo, zawodniczki te musiały podjąć się terapii hormonalnej i ustabilizować swój wzrost. W Norwegii – i poza nią – temat ich leczenia jest bardzo różnie postrzegany. Federacja chciała jednak opublikować komunikat prasowy o tym, że wszystkie procesy zostały wykonane w sposób prawidłowy i legalny wobec obowiązujących przepisów.

Helene Fossesholm między ósmym a dziewiątym rokiem życia miała bardzo duże problemy ze wzrostem – jak na swój wiek była za niska. W wieku trzynastu lat Norweżka mierzyła 137,5 cm. Potrzebnym było zastosowanie hormonu wzrostu. Obecnie 17-latka ma 151 centymetrów wzrostu. Jej leczenie ocierało się o listę zasad antydopingowych WADA, w związku z czym w norweskiej działalności przeciw niedozwolonym środkom nakazano zwolnienia lekarskiego. Wniosek został zaakceptowany, a działacze spełnili wszystkiego kryteria. Kristine Skistad z kolei w 2012 r. otrzymała tabletki na przyspieszenie dojrzewania oraz wzrostu. Leczenie norweskiej juniorki zostało przeprowadzone przy pomocy preparatów, które nie znajdują się liście Światowej Agencji Antydopingowej. Konsultant medyczny w Norweskim Związku Narciarskim potwierdza, że ​​biegaczki były zarządzane przez specjalistów w szpitalach. Nie wszyscy jednak wierzą w konieczność otrzymania tego hormonu. Justyna Kowalczyk wyraziła wyraźną dezaprobatę na sposoby użyte przez Norwegów.

 źródło: ski-nordique.net

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.