Nadzieja amerykańskich biegów zakończyła karierę. Była wicemistrzynią świata juniorek

fot. M. Rudzińska

Jedna z nadziei amerykańskich biegów narciarskich – Hailey Swirbul – postanowiła pożegnać się z biegami narciarskimi w wieku zaledwie 24 lat. Reprezentantka USA, która w swoim dorobku ma m.in. medale mistrzostw świata juniorów, oficjalną decyzję ogłosiła po niedzielnym biegu w Lahti, który zakończył sezon 2022/2023.

fot. M. Rudzińska

Wicemistrzyni świata juniorek zakończyła karierę

Po zaledwie pięciu latach spędzonych na trasach biegowych całego świata Hailey Swirbul postanowiła zakończyć karierę i przejść na sportową emeryturę. Amerykanka, która już w kategoriach juniorskich notowała bardzo dobre wyniki i była typowana na jedną z największych nadziei tamtejszych biegów narciarskich, o swojej decyzji poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych dzień po zakończeniu sezonu.

– Podjęłam decyzję o zakończeniu kariery. Wczoraj był mój ostatni bieg. […] Myśl o dobrowolnym odejściu od ogromnej części mojej tożsamości absolutnie mnie przeraża, ale w głębi serca wiem, że jestem gotowa nadać priorytet innym wartościom w moim życiu. Nie jestem do końca pewna, co będzie dalej, więc dam sobie przestrzeń, by pochylić się nad nowymi pasjami i gonić za nowymi celami, pozostając jednocześnie otwartym na to, co życie będzie miało mi do zaoferowania – napisała reprezentantka USA na Instagramie.

Swirbul w swoim wpisie dodała również, że z jednej strony biegi narciarskie były niej wyzwaniem, ale z drugiej dawały jej motywację i siłę do walki o własne marzenia. – Społeczność biegaczy i biegaczek narciarskich ukształtowała mnie i zapewniła mi bezpieczne miejsce do rozwoju jako osoby i gonienia za wielkimi marzeniami – czytamy na profilu zawodniczki.

Nadzieja amerykańskich biegów

Hailey Swirbul w swojej krótkiej karierze zdobyła trzy medale czempionatu globu juniorów: srebrny i dwa brązowe. Dwukrotnie uczestniczyła w mistrzostwach świata – w Oberstdorfie oraz Planicy – i raz w igrzyskach olimpijskich, które odbyły się przed rokiem w Pekinie. Najlepiej spisywała się w sezonie 2020/2021, w którym po raz pierwszy stanęła na podium zawodów Pucharu Świata, zajmując trzecie miejsce w biegu na 10 km stylem dowolnym w Davos oraz plasując się na 23. pozycji w klasyfikacji generalnej.

W ostatnich latach była także stałym punktem sztafety, która w 2021 roku w Oberstdorfie otarła się o medal. Miniony sezon Swirbul zakończyła na 51. lokacie z dorobkiem 327 punktów.

Źródło: Instagram / informacja własna