janne-ahonen

Skoki narciarskie w Finlandii znajdują się w poważnym kryzysie – ostatnie zwycięstwo zawodnika z tego kraju autorstwa Anssiego Koivuranty  w Pucharze Świata miało miejsce 4 stycznia 2014 roku . W związku z tym swoją kadrę postanowił wspomóc Janne Ahonen.

Najlepszym fińskim zawodnikiem w obecnej edycji Pucharu Świata jest Jarkko Määttä, który zdobył 24 punkty i zajmuje obecnie 43 lokatę wśród 61 zawodników zdobywających jakiekolwiek punkty w sezonie 2016/2017.

W takich okolicznościach Janne Ahonen rywalizuje obecnie w pucharowych zawodach. Punkty zdobyte w Willingen za 23 lokatę były jego pierwszą zdobyczą punktową do klasyfikacji od ponad 681 dni (ostatni taki przypadek u Fina miał miejsce 20 marca 2015 roku w Planicy). Nie zmienia to jednak faktu, iż Ahonen jest obecnie drugim najlepszym fińskim zawodnikiem w Pucharze Świata – 47 miejsce z dorobkiem dziesięciu punktów.

Janne zdecydował się na powrót, ponieważ pragnie ratować rodzime skoki- m.in. pomagając juniorom wylatującym do Park City na mistrzostwa szyjąc im łącznie przez ponad 50 godzin kombinezony.  Fin stara się zmotywować młodych, by aktywnie spędzali swój wolny czas.  Ahonen pomimo wielu lat pucharowej rywalizacji podkreśla magię skoków – mówiąc, iż umożliwiają mu one najlepiej czuć przyjemność z życia.

Postawa Fina spotkała się również z krytyką – oponenci zarzucają mu marnotrawienie związkowych pieniędzy – Ahonen odpiera te zarzuty zwracając uwagę na fakt pracy ( m.in. sprzedawanie kombinezonów). Ponadto utytułowany skoczek narciarski dostawał pogróżki, w których sugerowano mu zakończenie kariery : „Przestań skakać”, „zabierz się za uczciwą pracę”, „nie marnuj publicznych pieniędzy”.

Nie zmienia to jednak faktu, iż do Oberstdorfu Janne uda się, jako jedyny skoczek z kadry – pozostali zawodnicy trenują z  Andreasem Mitterem. Austriacki trener postawił sobie za cel kwalifikacje zawodników oraz drużyny do finałowych rund w kolejnych konkursach.

Janne Ahonen musi obecnie odnaleźć się w odmiennej dla siebie sportowej sytuacji – gdy w 2001 roku Finlandia organizowała Mistrzostwa Świata w Lahti kraj ten prowadził w klasyfikacji Pucharu Narodów a sam Ahonen najlepsze lata miał mieć dopiero przed sobą – m.in. kolejne rekordowe triumfy w Turnieju Czterech Skoczni, dwie Kryształowe Kule z rzędu czy medale zdobywane drużynowo.

Czy tym razem Janne odniesie sukces  nieco inny niż wcześniejszy – pomoże odbudować w przyszłości fińskie skoki tak by mogli pojawić się  młodzi skoczkowie a w  dłuższej perspektywie następcy nawiązujący choćby w części do jego sukcesów?

Źródło : PS,Iltalehti

 

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.