Na ostatniej prostej walki o kryształową kulę. Kto ma największe szanse na zwycięstwo? (klasyfikacje)

fot. M. Rudzińska

Do końca sezonu 2022/23 pozostało siedem biegów. Zadecydują one o tym, kto odniesie triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jak wygląda układ sił i czy faworyci mają bezpieczną przewagę nad resztą stawki?

 

fot. M. Rudzińska

Tiril Udnes Weng utrzyma prowadzenie?

Norweżka zgromadziła dotąd na swoim koncie 1635 punktów, wygrywając zaledwie jeden start w obecnym sezonie. Ostatnio nie zachwyca, a na dodatek po piętach depcze jej Jessica Diggins. Mistrzyni świata z Planicy zbliżyła się do liderki na 87 punktów. W klasyfikacji dystansowej Amerykanka traci zaledwie 7 oczek do Kerttu Niskanen. Finka w generalce plasuje się na trzeciej pozycji z dorobkiem 1470 punktów, czwarta jest Rosie Brennan z 1309 punktami, a piąta Frida Karlsson, której strata do liderującej Norweżki wynosi już 415 punktów. Honor Szwedek może obronić Maja Dahlqvist, która zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji sprinterskiej. Nie ma jednak zbyt dużej przewagi nad Szwajcarką Nadine Faehndrich, która zajmuje wysokie szóste miejsce w klasyfikacji generalnej. W czołowej “10” PŚ jest także Katharina Henning, Lotta Udnes Weng, Krista Parmakoski oraz Heidi Weng.

Klaebo niezagrożony?

Wydaje się, że tylko kataklizm byłby w stanie odebrać norweskiemu dominatorowi zwycięstwo w Pucharze Świata. Klaebo ma 2043 punkty i 181 oczek przewagi nad Paalem Golbergiem. Trzeci jest Federico Pellegrino, który obok Andrew Musgrave’a jest jedynym zawodnikiem spoza Skandynawii w czołowej “10”. Klasyfkacji dystansowej przewodzi Golberg, sprinterskiej zaś Klaebo. Bardzo prawdopodobne zatem, że wszystkie kryształowe kule u mężczyzn powędrują w ręce Norwegów. 

Biało-czerwoni vs. reszta świata

Najwyżej z panów plasuje się Dominik Bury, który jest 42. z 316 punktami. 54. miejsce zajmuje Maciej Staręga, który ma 240 punktów, a 88. Kamil Bury z dorobkiem 129 oczek. Najwyżej sklasyfikowaną z Polek jest Izabela Marcisz, która zajmuje 86. miejsce. Na 96. miejscu plasuje się Monika Skinder.

Klasyfikacja generalna kobiet

Klasyfikacja generalna mężczyzn