MŚJ w Zakopanem. Faworyt nie zawiódł. Austriacka dominacja

21:14, 03.03.2022 Aleksandra Kuzioła Aktualizacja: 21:34, 03.03.2022

Daniel Tschofenig został mistrzem świata juniorów podczas konkursu na zakopiańskiej Średniej Krokwi. Całe podium należało do reprezentantów Austrii - srebro zdobył David Haagen, a brąz Markus Mueller. Najlepszym z Polaków był trzynasty Jan Habdas.

Faworyt na prowadzeniu

Na półmetku rywalizacji liderem był faworyt juniorskich zawodów, Daniel Tschofenig, który po skoku na 102. metr miał prawie pięć punktów przewagi. Pozostałe miejsca na wirtualnym podium także zajmowali Austriacy. Drugi był David Haagen (102 m), a trzeci Markus Mueller (100 m). Niespełna cztery punkty za podium plasował się Marcel Striznar. Na piątej lokacie był Jonas Schuster, szóstej Luca Geyer, siódmej Iver Olaussen, a ósmej Enzo Milesi. Czołową dziesiątkę uzupełnili Mark Hafnar i najlepszy z Biało-Czerwonych - Jan Habdas. Polak uzyskał 99 metrów, jednak został nisko oceniony przez sędziów za zachwiane lądowanie.

Do drugiej serii awansowało jeszcze dwóch reprezentantów Polski. Ex aequo na dwudziestej pozycji plasowali się Arkadiusz Jojko (97 m) i Tymoteusz Amilkiewicz (95 m). Na pierwszej rundzie rywalizację zakończył Szymon Zapotoczny (90 m), który był trzydziesty siódmy.

Austriacka dominacja

W finałowej serii austriacka trójka udowodniła swoją dominację, zajmując wszystkie miejsca na podium. Po złoto czempionatu sięgnął Daniel Tschofenig, który w drugiej serii uzyskał aż 107 metrów. Równie dobrze skoczyli srebrny David Haagen (103 m) oraz brązowy Markus Mueller (100,5 m). Tuż za czołową trójką rywalizację zakończył Luca Geyer. Piąty był Iver Olaussen, szósty Jonas Schuster, a siódmy Enzo Milesi. Ósmą lokatę zajął Marcel Striznar, dziewiątą Mark Hafnar, a pierwszą dziesiątkę zamknął Johannes Aardal.

Polakom nie udało się utrzymać miejsc, na których plasowali się na półmetku. Po skoku na 93. metr Jan Habdas spadł na trzynastą pozycję. Arkadiusz Jojko przesunął się o pięć, a Tymoteusz Amilkiewicz o sześć lokat w dół.