MŚJ w Vuokatti. Złoto dla Stiepanowej, dobry występ Karoliny Kalety

10:15, 12.02.2021 Marta Grzyb Aktualizacja: 14:46, 12.02.2021

Zwycięstwem Weroniki Stiepanowej zakończył się bieg rozgrywany stylem dowolnym na dystansie 5 kilometrów, będący drugą z konkurencji mistrzostw świata juniorów, które odbywają się w tym roku w Vuokatti. Podium zawodów uzupełniły Jewgienija Krupitskaja z Rosji oraz Norweżka, Margrethe Bergane. Najlepiej z Polek spisała się Karolina Kaleta, która uplasowała się na siódmym miejscu.

Po wtorkowym sprintach, które zainaugurowały zmagania biegaczy i biegaczek narciarskich w Mistrzostwach Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym, nadszedł czas na rozegranie drugiej z konkurencji tejże imprezy, jaką są biegi dystansowe. W przypadku pań zawody te odbyły się na trasie liczącej 5 kilometrów, panowie z kolei musieli pokonać dystans dwukrotnie dłuższy. Przypomnijmy, że pierwotnie wspomniane biegi miały się odbyć w czwartek, jednak z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych zostały one przełożone na piątek.

W rywalizacji pań na trasach w fińskim Vuokatti najlepiej poradziła sobie Rosjanka, Weronika Stiepanowa, która dystans 5 kilometrów przebiegła w czasie 13:44.30. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka, Jewgienija Krupitskaja. Do tryumfatorki straciła ona 16,50 sekundy. Brązowy medal wywalczyła z kolei Norweżka, Margrethe Bergane. Jej strata do 20-letniej zawodniczki z Rosji wyniosła 27,40 sekundy.

Spośród reprezentantek Polski najlepiej w piątkowych zmaganiach poradziła sobie Karolina Kaleta, która otarła się o medal. Od początku biegu znajdowała się ona w ścisłej czołówce rywalizacji, by ostatecznie uplasować się na siódmej pozycji. Czterdziesta czwarta była Karolina Kukuczka, czterdziesta siódma - Daria Szkurat, zaś Hannie Popko przypadła w udziale sześćdziesiąta lokata. W zawodach nie startowała Monika Skinder, która we wtorek została mistrzynią świata juniorów w rywalizacji sprinterskiej.

Wyniki biegu na 5 kilometrów kobiet

Panowie mieli dziś do pokonania 10 kilometrów. Z dystansem tym najlepiej poradził sobie Martin Kirkeberg Moerk z Norwegii. Srebrny medal w tychże zawodach - ze stratą 14,90 sekundy do tryumfatora - wywalczył Fin, Alexander Stahlberg. Podium uzupełnił Kanadyjczyk, Olivier Leville, który wyznaczoną trasę przebiegł o 27,30 sekundy wolniej od mistrza świata.

Polacy niestety nie zachwycili. Najlepiej z Bialo-Czerwonych spisał się Sebastian Bryja, który uplasował się na trzydziestej trzeciej lokacie. Czterdzieste dziewiąte miejsce zajął Łukasz Gazurek, sześćdziesiąty szósty był Robert Bugara, zaś Bartosz Cielniak musiał zadowolić się osiemdziesiątą pierwszą pozycją.