MŚJ w Vuokatti. Norweski triumf w biegu na 15 km kobiet. Karolina Kaleta najlepszą z Polek

11:39, 14.02.2021 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 15:23, 14.02.2021

Norweżka Margrethe Bergane została złotą medalistką mistrzostw świata juniorek w biegu na 15 kilometrów techniką klasyczną. Drugie miejsce zajęła Szwedka Lisa Eriksson, a trzecie Niemka Helen Hoffmann. Najlepszą z Polek ponownie okazała się Karolina Kaleta, która uplasowała się w drugiej dziesiątce.

Finałowymi zmaganiami kobiet na mistrzostwach globu juniorek w Vuokatti był bieg na 15 kilometrów stylem klasycznym ze startu wspólnego. Po złoty medal sięgnęła dziś Margrethe Bergane. To trzeci krążek dla 19-letniej Norweżki na tej imprezie. Wcześniej była trzecia na 5 kilometrów łyżwą. Brąz do swojego dorobku dołożyła również podczas rywalizacji sztafet. Srebro wywalczyła Lisa Eriksson. Zawodniczka ze Szwecji do Bergane na mecie zanotowała stratę 24,4 sekundy. Na podium stanęła też reprezentantka Niemiec Helen Hoffmann, tracąc do triumfatorki 25,6 s.

Niecałe 3 sekundy do pozycji medalowej straciła czwarta Rosjanka Jewgienija Krupitska. Piątkę zamknęła druga ze Szwedek Maerta Rosenberg. Z Polek najlepiej spisała się Karolina Kaleta. 18-latka kończy te bardzo dla siebie udane mistrzostwa świata juniorów na siedemnastej lokacie w biegu masowym. Podopieczna Martina Bajciciaka zanotowała stratę 2:04,4. Dwudzieste trzecie miejsce zajęła złota medalistka ze sprintu Monika Skinder. Ona do koleżanki z reprezentacji straciła niecałe 40 sekund. 32. była zaledwie szesnastoletnia Daria Szkurat (+3:40,1). Jej postawę w Vuokatti pochwaliła Justyna Kowalczyk-Tekieli. Na początku szóstej dziesiątki sklasyfikowana została z kolei Karolina Kukuczka (+5:58,2).

Bardzo dobrze spisała się na całych mistrzostwach młodziutka podopieczna trenera Budnego - Daria Szkurat.

Zwłaszcza dzisiejszy bieg imponujący ?? Brawo!!!

- Justyna Kowalczyk-Tekieli (@JuiceKowalczyk) February 14, 2021

U mężczyzn triumf w biegu na 50 kilometrów odniósł Rosjanin Aleksander Iwszkin. O 2,6 sekundy pokonał drugiego Niemca Jana-Friedricha Doerksa, a o 5,6 s Fina Aleksandra Stahlberga. Najlepszy z Polaków Bartosz Cielniak zajął 37. miejsce, tracąc do najlepszego ponad 7 minut. 42. był Piotr Sobiczewski, a 43. Sebastian Bryja.