MŚJ w Vuokatti. Karolina Kaleta najszybsza w eliminacjach, troje Polaków z awansem

09:36, 09.02.2021 Daniel Topczewski Aktualizacja: 10:19, 09.02.2021

Karolina Kaleta dość niespodziewanie zwyciężyła w eliminacjach sprintu stylem klasycznym podczas Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym 2021 w Vuokatti. Drugie miejsce zajęła Szwedka Moa Hansson, a trzecie trzecie Rosjanka Alena Baranowa. Wysoko eliminacje ukończyła także Monika Skinder, która była czwarta. Hanna Popko i Daria Szkurat odpadły z dalszej rywalizacji. W rywalizacji mężczyzn triumfował Fin Niilo Moilanen. Do ćwierćfinałów z grona reprezentantów Polski awansował jedynie Łukasz Gazurek.

Juniorki:

Pierwsza konkurencja medalowa MŚJ w Vuokatti rozpoczęła się bardzo dobrze dla polskich zawodniczek. Eliminacje sprintu stylem klasycznym wygrała bowiem nasza reprezentantka Karolina Kaleta, która liczącą 1.1 km trasę pokonała w 2:40,26. Drugie miejsce zajęła Szwedka Moa Hansson (+0,42 sek.), a trzecia była Rosjanka Alena Baranowa (+2,32 sek). Tuż za czołową trójką sklasyfikowano kolejną z reprezentantek Polski - Monikę Skinder. Wicemistrzyni świata juniorów z Lahti sprzed dwóch lat straciła do swojej koleżanki z kadry +2,74 sek.

Do ćwierćfinałów, które rozpoczną się o godzinie 11:00, nie udało się awansować młodszym kadrowiczkom. Hanna Popko z rocznika 03` zajęła 46. miejsce (+14,30 sek), a Daria Szkurat (rocznik 04`) została sklasyfikowana na 49. pozycji (+16,73 sek).

Juniorzy:

W gronie juniorów eliminacje zakończyły się zwycięstwem reprezentanta gospodarzy Niilo Moilanena, który finiszował z czasem 3:03,36. Drugie miejsce zajął Norweg Jonas Vika (+5,45 sek), a trzecie Szwed Emil Danielsson (+6,62 sek). Awans do finału wywalczył tylko jeden z naszych rodaków, czyli Łukasz Gazurek. 17-latek zajął 28. miejsce i stracił do Fina piętnaście sekund.

Sebastian Bryja uplasował się na 52. pozycji (+20,62 sek), Piotr Sobiczewski był 60. (+22,51), a Robert Bugara został sklasyfikowany na 64. lokacie (+23,67 sek).