MŚJ w Lahti: Monika Skinder wicemistrzynią świata w sprincie!

14:51, 20.01.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:36, 20.01.2019

Monika Skinder wywalczyła w fińskim Lahti tytuł wicemistrzyni świata juniorek w sprincie stylem klasycznym. Polka w finale przegrała jedynie z faworytką - reprezentantką Norwegii Kristine Stavaas Skistad. Brązowy medal zdobyła Finka Anita Korva.

Sprint stylem klasycznym podczas mistrzostw świata juniorów przyniósł wiele emocji. Monika Skinder była w gronie biegaczek, które miały walczyć o czołowe lokaty, ale faworytek upatrywano w innych zawodniczkach: Norweżce Kristine Stavaas Skistad czy Szwedce Fridzie Karlsson, które już w eliminacjach pokazały moc. Polka w kwalifikacjach zajęła szóste miejsce i bez problemu awansowała do ćwierćfinałów. W czołowej trzydziestce znalazły się także pozostałe reprezentantki Polski: Izabela Marcisz, Eliza Rucka i Weronika Kaleta.

W bezpośredniej rywalizacji najlepiej odnalazła się 17-latka z Tomaszowa Lubelskiego, która biegła w drugim ćwierćfinale. Polka zajęła w nim drugie miejsce, przegrywając jedynie z Finką Anitą Korvą i to mimo upadku na starcie. Do półfinału nie udało się awansować pozostałym podopiecznym duetu Wierietielny i Kowalczyk. Izabela Marcisz zajęła piąte miejsce w swoim ćwierćfinale, Weronika Kaleta była czwarta w piątej serii, a Eliza Rucka finiszowała tuż za jej plecami.

W pierwszym półfinale po raz kolejny bezproblemowo wygrała Frida Karlsson, zapewniając sobie miejsce w finale. W drugiej serii biegła Monika Skinder. Polka zajęła pierwsze miejsce w półfinale, a na finiszu pokonała Skistad.

W finale znalazło się sześć najlepszych biegaczek z eliminacji. Najwięcej sił zachowały Skistad, Skinder, Korva i Szwedka Linn Svahn, które do ostatnich metrów walczyły o tytuł mistrzyni świata juniorek. Jako pierwsza linię mety przecięła jednak norweska faworytka, meldując się z wynikiem 3:23,12. Drugie miejsce i tytuł wicemistrzyni świata wywalczyła Monika Skinder, która do triumfatorki straciła +0,63 sek. Brązowy medal, ku radości miejscowych kibiców, zdobyła Anita Korva. Czwarta była Linn Svahn, a dopiero na piątym miejscu finiszowała Frida Karlsson. Stawkę uzupełniła Rosjanka Anastasija Faliejewa.

Weronika Kaleta była 18., Eliza Rucka 22., a Izabela Marcisz została sklasyfikowana na 24. pozycji.

Wyniki biegu juniorek

Złoty medal w rywalizacji juniorów wywalczył Rosjanin Aleksander Terentiew. Reprezentant Sbornej był najlepszy w eliminacjach, potem wygrał swój ćwierćfinał i półfinał, w finale także nie dając szans przeciwnikom. Srebrny medal zdobył Norweg Ansgar Evensen (+2,88 sek), a brązowy jego rodak Haakon Skaansen (+2,89). Czwarty w finale był Francuz Jules Chappaz, piąty Szwed Alex Aflodal, a szóstye miejsce zajął Aron Aaakre Rysstad.

W zawodach startowało trzech reprezentantów Polski: Dawid Damian był 53., Wiktor Czaja 73., a Michał Boreczek zajął 77. miejsce.