MŚJ w Lahti: Luca Del Fabbro mistrzem świata w biegu na 30 kilometrów

13:06, 24.01.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 13:19, 24.01.2019

fot: oasport.it

Luca Del Fabbro wywalczył w Lahti swój pierwszy medal mistrzostw świata juniorów. Włoch tytuł mistrza świata zapewnił sobie po sprinterskim finiszu, na którym pokonał Norwega Moseby`ego, Szwajcara Faehndricha i reprezentanta Stanów Zjednoczonych Schumachera. Zawody ukończył tylko jeden Polak - Wiktor Czaja - finiszując na 60. miejscu.

W biegu ze startu wspólnego na 30 kilometrów stylem klasycznym wystartowało 70 biegaczy, ale do mety dobiegło 64 z nich. W gronie zawodników, którzy nie ukończyli najdłuższego dystansu na mistrzostwach świata juniorów, znalazło się dwóch reprezentantów Polski: Dawid Damian i Michał Boreczek.

Rywalizacja mężczyzn była niezwykle wyrównana od pierwszych do ostatnich kilometrów. Czołówka biegła w niewielkich kilkusekundowych odstępach, a kwestia zwycięstwa ważyła się do finiszowych metrów. W sprinterskim pojedynku, w którym brało udział czterech biegaczy, najlepiej spisał się Luca Del Fabbro. Reprezentant Włoch jako pierwszy minął linię mety i ukończył bieg z wynikiem 1:15:16,7. Na drugim miejscu finiszował Norweg Haavard Moseby, który stracił do triumfatora 0,4 sek. Brązowy medal wywalczył Szwajcar Cyril Faehndrich (+0,5 sek), a tuż za podium finiszował Amerykanin Gus Schumacher (+0,7 sek).

Piąte miejsce zajął w dzisiejszym biegu reprezentant gospodarzy Miska Poikkimaki, szósty był Rosjanin Andriej Kuzniecow, siódmy Kanadyjczyk Remi Drolet, a ósmy Niemiec Florian Knopf. Na dziewiątej lokacie uplasował się Szwed William Poromaa, a czołową dziesiątkę zamknął Ben Ogden z USA.

Reprezentanci Polski nie zaliczą tych zawodów do udanych. Michał Boreczek i Dawid Damian nie ukończyli biegu, a Wiktor Czaja uplasował się na 60. miejscu w gronie 64 biegaczy, którzy dobiegli do mety. Polski junior stracił do triumfatora dwanaście minut.