MŚJ w Lahti: Jules Chappaz ze złotym medalem. Najlepszy z Polaków w szóstej dziesiątce

14:22, 22.01.2019 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 14:38, 22.01.2019

Francuz Jules Chappaz został mistrzem świata juniorów na dystansie dziesięciu kilometrów techniką dowolną. Srebro zdobył Rosjanin Aleksander Terentiew, a brąz Norweg Iver Tildheim Andersen. Polacy zajęli dalsze lokaty. Najlepszy z nich, Dawid Damian, był pięćdziesiąty drugi.

Rywalizacja o złoto mistrzostw świata juniorów w biegu na 10 km łyżwą toczyła się miedzy kilkoma biegaczami. Po połowie dystansu niewielką przewagę uzyskało dwoje zawodników - złoty medalista w sprincie stylem klasycznym Aleksander Terentiew oraz Jules Chappaz - francuski biegacz, który rok temu w Goms nie zbliżył się nawet do czołówki. Dziewięćset metrów przed metą to jednak Chappaz miał ponad piętnastosekundowy zapas nad Rosjaninem. Ostatecznie przewaga ta wzrosła o kolejne sześć sekund, a dziewiętnastoletni Francuz został mistrzem świata juniorów. Terentiew tym razem zdobył srebrny medal. Brązowy krążek wywalczył reprezentant Norwegii Iver Tildheim Andersen (+27,2 s).

Reprezentanci Polski zostali sklasyfikowani na dalszych pozycjach. Dawid Damian był 52., Sebastian Bryja 56., Michał Boreczek 65., a Wiktor Czaja 76.. O najlepszy rezultat wśród mężczyzn w Lahti powinien jednak powalczyć startujący jutro w kategorii U-23 Dominik Bury.