MŚJ w Lahti. Austriacy i Austriaczki triumfują w konkursach drużynowych

fot. Jyrki Hämäläinen

Reprezentacja Austrii nie zawiodła swoich kibiców i zgodnie z oczekiwaniami zwyciężyła w drużynowym konkursie panów na Mistrzostwach Świata Juniorów w Lahti. Drugie miejsce zajęli Słoweńcy, a trzecie Rosjanie. W ślady kolegów poszły austriackie skoczkinie, które zdecydowanie odleciały stawce w rywalizacji pań. Polki zajęły 6 miejsce.

fot. Jyrki Hämäläinen

Bez niespodzianki w Lahti. Austriacy potwierdzili swoją dominację w kategoriach juniorskich w tym sezonie, odnosząc wyraźne zwycięstwo w konkursie drużynowym. To kolejne złoto dla tej nacji, po indywidualnym sukcesie Niklasa Bachlingera. Razem z nim na najwyższym stopniu drużynowego podium stanęli David Haagen, Elias Medwed i Daniel Tschofenig. Drugie miejsce zajęli Słoweńcy w składzie: Rok Masle, Jernej Presecnik, Zak Mogel i Jan Bombek. Wielki sukces odnieśli Rosjanie, którzy zajęli trzecie miejsce. Dla tego kraju jest to pierwszy drużynowy męski medal MŚJ. Ten historyczny wynik osiągnęli: Danił Sadrejew, Michaił Purtow, Maksim Kołobow oraz Ilja Mankow. Tuż za podium znaleźli się za to Norwegowie, dla których czwarte miejsce to spora porażka. Do walki o medale nie włączyły się pozostałe nacje, a są to kolejno: Francuzi, Japończycy, Włosi i Niemcy. Ci ostatni awans do serii finałowej zawdzięczają głównie nieobecności Polaków. W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej zawodów zwyciężył Elias Medwed przed Bendikiem Jakobsenem Hegglim i Renem Nikaido.

Wyniki konkursu mężczyzn

W konkursie kobiet, który był rozgrywany tuż po rywalizacji mężczyzn, zdecydowany triumf odniosły Austriaczki. Na najwyższym stopniu podium stanęły: Lisa Eder, Hannah Wiegele, Julia Muehlbacher i Vanessa Moharitsch. Za ich plecami uplasowały się Rosjanki w składzie: Anna Szpiniewa, Irma Machinia, Aleksandra Barancewa oraz Anastasija Subotina. Słowenki skończyły konkurs stopień niżej niż ich koledzy z męskiej kadry. Na trzecim stopniu podium stanęły zatem: Jerneja Brecl, Jerneja Repinc Zupancic, Nika Prevc i Nika Vetrih. W przeciwieństwie do konkursu panów, w rywalizacji pań mogliśmy oglądać reprezentację naszego kraju. Polki po pierwszej serii zajmowały 5 lokatę, ale finalnie spadły na 6 miejsce. To i tak jest najlepszy rezultat w historii naszej żeńskiej drużyny. Możemy żałować, że o 10 dni młodsza nie jest Kinga Rajda, która z racji wieku nie mogła dziś wystartować. Być może nasze panie mogłyby wówczas powalczyć nawet o podium. W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej swoją formę potwierdziła juniorska mistrzyni świata, Thea Minyan Bjoerseth, która również dzisiaj okazała się najlepsza. Najwyżej z Polek uplasowałaby się Anna Twardosz. Kolejne mistrzostwa świata juniorów odbędą się za rok w Zakopanem.

Wyniki konkursu kobiet

Źródło: informacja własna