MŚ w Soczi: Inauguracyjne sprinty dla Rosjan

fot. sport.de

fot. sport.de

Pierwszy dzień Mistrzostw Świata w saneczkarstwie, rozgrywanych na olimpijskim torze w Soczi, upłynął pod znakiem sprintów. Rywalizacja w jednym ślizgu przebiegła po myśli gospodarzy, którzy są liderami klasyfikacji medalowej po trzech konkurencjach.

Zawody dwójek to jedyna dzisiejsza konkurencja, w której mogliśmy oglądać Polaków. Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski zajęli ostatecznie 10. miejsce na piętnaście duetów. Złoty medal wywalczyli Rosjanie, Aleksandr Denisow i Władysław Antonow, którzy wyprzedzili Włochów, Riedera i Kainzwaldnera oraz Niemców, faworytów konkurencji – Tobiasa Wendla i Tobiasa Arlta. Druga z niemieckich dwójek, Toni Eggert i Sascha Benecken, uplasowała się tuż za podium.

wyniki – sprint dwójek

Roman Riepiłow popisał się bardzo dobrym startem i prędkością początkową, jednak pod koniec jedynego ślizgu konkursowego systematycznie tracił przewagę nad rywalami. Ostatecznie pokonał Austriaka Davida Gleirschera o zaledwie 6 tysięcznych sekundy. Trzecie miejsce i brązowy medal przypadł dziś Włochowi Dominikowi Fischnallerowi, prezentującemu od początku sezonu wysoką, równą dyspozycję. O nieudanych zawodach może mówić nacja uważana za potęgę, czyli Niemcy – najlepszy reprezentant naszych zachodnich sąsiadów, Felix Loch, zajął dopiero 13. miejsce.

wyniki – sprint mężczyzn

Trzecia konkurencja sprinterska to trzecie złoto dla Rosji – i nie tylko. Na czele klasyfikacji znalazły się bowiem dwie reprezentantki Sbornej. Dość niespodziewanie złoty medal wywalczyła Jekaterina Katnikowa, dla której to największy sukces w życiu. Drugie miejsce zajęła faworytka zawodów, liderka klasyfikacji generalnej PŚ, Tatiana Iwanowa. Łotyszka Eliza Cauce minimalnie pokonała Niemkę Julię Taubitz i zdobyła pierwszy medal dla Łotwy podczas tegorocznych mistrzostw.

wyniki – sprint kobiet – wkrótce

Jutrzejsza rywalizacja rozpocznie się o godzinie 11:40. Na torze w Soczi o medale powalczą dwójki i kobiety.

źródło: fil-luge.org/inf.własna

Adrian Gerula