MŚ w Sierra Nevada: Jean-Frederic Chapuis i Marte Høje Gjefsen zwyciężyli w kwalifikacjach skicrossu

13:26, 18.03.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 13:28, 18.03.2017

Dziś w hiszpańskim regionie Sierra Nevada zostaną rozdane medale Mistrzostw Świata w narciarstwie dowolnym za konkurencję skicross. Zawody rozpoczną się o godzinie 14:00, a poprzedziły je kwalifikacje. Zwyciężyli w nich Francuz Jean-Frederic Chapuis oraz reprezentantka Norwegii Marte Høje Gjefsen.

Chapuis to główny faworyt rywalizacji mężczyzn, choć w kilku ostatnich występach w Pucharze Świata nie udawało mu się znaleźć na podium. Mimo tego zwyciężył w klasyfikacji generalnej cyklu i mógł nawet odpuścić sobie finałowe zawody w Blue Mountain dzięki wystarczająco dużej przewadze, aby odpocząć przed Mistrzostwami Świata. Kwalifikacje pokazały, że Francuz jest dobrze przygotowany. Uzyskał w nich najlepszy czas. Drugie miejsce zajął jego rodak Jonas Devouassoux z nieznaczną stratą 0,03 sek. Na pozycji trzeciej uplasował się Kanadyjczyk Christopher Delbosco (+0,41 sek.), na czwartej kolejny Francuz - Francois Place (+0,56 sek.), na piątej Szwajcar Marc Bischofberger (+0,56 sek.), a na szóstej czwarty z Francuzów w czołowej dziesiątce - Bastien Midol (+0,57 sek.). Kwalifikacje mężczyzn nie przyniosły wielkich niespodzianek i wszyscy faworyci awansowali do zmagań w 1/8 finału.

Wyniki kwalifikacji mężczyzn

W kwalifikacjach kobiet pierwsze miejsce zajęła Norweżka Marte Høje Gjefsen. Na pierwszych dwóch odcinkach pomiarowych prowadziła Marielle Thompson, ale na ostatnim szybciej od niej pojechały Marte Høje Gjefsen i Sandra Näslund i uzyskały na mecie lepszy rezultat od Kanadyjki. Näslund straciła do Norweżki 0,20 sek., a Thompson 0,39 sek. Na czwartym miejscu znalazła się Marielle Berger Sabbatel, która miała już stratę 1 sekundy do trzeciego miejsca. Miejsce piąte zajęła Fanny Smith, a szóste Heidi Zacher. W kwalifikacjach nie wystartowały Brittany Phelan i Jekaterina Malcewa. Jak już informowaliśmy, z udziału w mistrzostwach wyeliminowana została Polka Karolina Riemen-Żerebecka, która na treningu miała niebezpieczny wypadek, po którym trafiła do szpitala z obrażeniami głowy. Polska zawodniczka jest wciąż utrzymywana w stanie śpiączki farmakologicznej.

Wyniki kwalifikacji kobiet

O godzinie 14:00 rozpoczną się główne zmagania o mistrzostwo świata. Panowie zaczną od 1/8 finału. W tej fazie wystartuje 32 najlepszych zawodników kwalifikacji, natomiast panie rozpoczną od ćwierćfinałów, do których awans wywalczyło 16 najlepszych narciarek z kwalifikacji.