MŚ w Seefeld: Pierwsze indywidualne złoto dla Martina Johnsruda Sundby’ego

Martin Johnsrud Sundby wywalczył w Seefeld złoty medal mistrzostw świata w biegu na 15 kilometrów stylem klasycznym. Na drugim miejscu finiszował Rosjanin Aleksander Biessmiertnych, a trzeci był obrońca tytułu sprzed dwóch lat Fin Iivo Niskanen.

Bieg na dystansie 15 kilometrów stylem klasycznym trzymał w napięciu do samego końca, a biegacze niemal na każdym punkcie pomiaru zmieniali się na prowadzeniu. Zawody bardzo dobrze rozpoczął Aleksander Bolszunow, ale Rosjanin osłabł w drugiej części dystansu i nie liczył się w walce o pozycje medalowe. Jego los podzielili także Emil Iversen, Calle Halfvarsson czy Maksim Wylegżanin.

Na przeciwnym biegunie byli Aleksander Biessmiertnych, Didrik Toenseth, Iivo Niskanen i Martin Johnsrud Sundby. Reprezentant Rosji przez całe 15 kilometrów biegł równym tempem i na półmetku miał już niemal dwadzieścia sekund przewagi nad konkurentami. Doświadczony 32-letni zawodnik w końcówce jednak zaczął tracić wcześniej wypracowany zapas czasowy i na dwa kilometry przed metą był tylko półtorej sekundy szybszy od Sundby’ego. Ostatni odcinek lepiej pokonał Norweg, który finiszował z czasem 38:22,6, niespełna trzy sekundy lepszym od Biessmiertnycha. Sundby zdobył tym samym pierwszy indywidualny złoty medal mistrzostw świata, na których startuje od Liberca 2009.

Srebrny krążek wywalczył Aleksander Biessmiertnych (+2,9 sek), a brązowy medal zdobył obrońca tytułu mistrzowskiego sprzed dwóch lat – Fin Iivo Niskanen, który miejsce na podium zapewnił sobie dzięki świetnej końcówce. Czwarty był Andriej Larkow (+22,8 sek), a piąty Didrik Toenseth (+24,3 sek). Na szóstym miejscu sklasyfikowano Dario Colognę (+32,4 sek), a na siódmym Sjura Roethe (+33,9 sek). W czołowej dziesiątce zmieścili się jeszcze Aleksander Bolszunow, Andrew Musgrave i Emil Iversen.

Polacy nie odegrali kluczowych ról w dzisiejszym biegu. Maciej Staręga był 59., Dominik Bury 61., a Kamil Bury 68.

WYNIKI BIEGU

Mistrzostwa Świata w Seefeld: Program, wyniki, listy startowe
Program zawodów wg dyscyplin: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie
Składy ekip: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie
Wywiad z Apoloniuszem Tajnerem przed mistrzostwami świata
Wszystkie nasze teksty, relacje, wywiady, wyniki i wypowiedzi znajdziecie TUTAJ.