MŚ w Seefeld: Norwegia po raz 10. z rzędu ze złotem w sztafecie

fot. Melodie Everson

fot. Melodie Everson

Reprezentacja Norwegii w składzie Emil Iversen, Martin Johnsrud Sundby, Sjur Roethe i Johannes Hoesflot Klaebo wywalczyła w Seefeld tytuł mistrzów świata w sztafecie 4×10 kilometrów, triumfując dziesiąty raz z rzędu na tym dystansie. Srebro przypadło Rosjanom, a brąz Francuzom. Polacy nie startowali.

Rywalizacja sztafet miała być kolejnym w tym sezonie pojedynkiem dwóch reprezentacji: Rosji i Norwegii. Podczas zawodów Pucharu Świata w Beitostoelen triumfowali Wikingowie, ale już w lutym najlepsi byli biegacze Sbornej, którzy zaliczyli dublet.

Bieg w Seefeld na początku toczył się w niezbyt szybkim tempie. Zawodnicy nie podejmowali prób oderwania się od grupy i dlatego do strefy zmian dobiegła zwarta grupa składająca się z dziesięciu sztafet, którą przyprowadził Rosjanin Andriej Larkow. Do przetasowań w stawce doszło podczas drugiej zmiany, gdy na trasie pojawili się będący w Seefeld w świetnej formie medaliści z biegu na 15 kilometrów klasykiem, czyli Martin Johnsrud Sundby, Iivo Niskanen i Aleksander Biessmiertnych. To właśnie te trzy sztafety oderwały się od reszty stawki najpierw na kilkanaście, a potem na kilkadziesiąt sekund.

Podczas trzeciej zmiany cała wypracowana wcześniej przewaga właściwie zniknęła, bowiem prowadząca trójka nie paliła się do dyktowania mocniejszego tempa. Na niezdecydowaniu liderów początkowo korzystali Szwedzi, Francuzi i Niemcy, którzy zaczęli odrabiać straty do prowadzących zespołów. Norwegowie i Rosjanie nie zamierzali jednak pozostawiać niczego przypadkowi i w drugiej części dystansu przyspieszyli, odrywając się tym samym od pozostałych sztafet.

Ostatnia zmiana miała być kolejnym na tych mistrzostwach pojedynkiem z podtekstami między Johannesem Hoesflotem Klaebo i Siergiejem Ustiugowem. Miała, bo rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Młody Norweg, który w Seefeld wywalczył już dwa złote medale, biegł z Rosjaninem mniej więcej przez cztery kilometry. Potem przeprowadził decydujący atak, którego Ustiugow nie był w stanie odeprzeć. Do mety Klaebo dobiegł już niezagrożony i zapewnił Norwegii dziesiąty z rzędu tytuł w rywalizacji sztafet. Wikingowie są niepokonani od mistrzostw świata w Lahti w 2001 roku.

Srebrny medal wywalczyli Rosjanie (Larkow, Biessmiertnych, Bolszunow i Ustiugow), którzy stracili do triumfatorów 38 sekund. Zaciętą walkę o brązowy krążek stoczyli Francuzi i Finowie. Ostatecznie zwycięsko z tej konfrontacji wyszli Trójkolorowi za sprawą Richarda Jouve. Na czwartym miejscu finiszowali Suomi, a na piątym Szwedzi.

WYNIKI SZTAFET

Źródło: informacja własna

Mistrzostwa Świata w Seefeld: Program, wyniki, listy startowe
Program zawodów wg dyscyplin: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie
Składy ekip: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie
Wywiad z Apoloniuszem Tajnerem przed mistrzostwami świata
Wszystkie nasze teksty, relacje, wywiady, wyniki i wypowiedzi znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.