Zamknij

MŚ w Seefeld: Najwięksi wygrani Mistrzostw Świata. Kto brylował?

18:08, 03.03.2019 Adrian Gerula Aktualizacja: 22:14, 03.03.2019
Skomentuj

Eric Frenzel (fot. medien-mittweida.de)

Dwanaście dni rywalizacji o jedno z najważniejszych trofeów dla każdego sportowca - mistrzostwo świata -  za nami. Zawodnicy rywalizujący w biegach narciarskich, kombinacji norweskiej i skokach narciarskich stawiali przed sobą różne cele - dla jednych było to pewne zwycięstwo z jak największą przewagą, zdobycie medalu, dla innych - miejsce w szerszej lub ściślejszej czołówce konkurencji, z kolei zawodnicy z krajów egzotycznych chcieli po prostu pokazać się międzynarodowej publiczności i zostać zapamiętani przez fanów. Kto jednak najbardziej wyróżnił się na tle pozostałych sportowców?

Markus Eisenbichler przed mistrzowskimi zawodami mógł jedynie powtarzać frazy z popularnej polskiej komedii "Nic śmiesznego" - Znowu drugi. Całe życie, ciągle drugi. Pomimo bardzo przyzwoitych startów w tegorocznym Pucharze Świata, Niemcowi nie udało stanąć na najwyższym podium w konkursie indywidualnym. Aż czterokrotnie jego pogromcą okazywał się Ryoyu Kobayashi. Złota karta odwróciła się 23 lutego, podczas konkursu na skoczni dużej. Po skoku Killiana Peiera, który zapewnił Niemcowi złoty medal, wydawało się, jakby miał zemdleć ze szczęścia. Świetna forma przyszła we właściwym momencie sezonu. Potwierdził to kolejnymi złotymi krążkami - w konkursie drużynowym i mikście, w którym był wyróżniającym się punktem drużyny. Do perfekcji zabrakło mu jedynie złota na normalnej skoczni (był tam siódmy).

Eric Frenzel przywiózł z Seefeld dwa złote i jeden srebrny medal w kombinacji norweskiej. Patrząc wyłącznie na tabelę jego osiągnięć, nie powinno być to wielką niespodzianką, ponieważ krążki z najcenniejszego kruszcu przywozi z każdych mistrzostw świata, począwszy od imprezy organizowanej w Oslo w 2011 roku. Pięciokrotny zdobywca Kryształowej Kuli przeżywał jednak w tym sezonie lekki kryzys. Nie wygrywał indywidualnie w Pucharze Świata, tylko dwukrotnie stawał na podium. Niemcy znacznie więcej oczekiwali po Johannesie Rydzeku czy Fabianie Rieβle. Jednak to Frenzel zdobył jedyny niemiecki medal indywidualny - w dodatku złoty, na skoczni dużej. Dołożył do tego złoto w sprincie drużynowym i srebro w sztafecie.

Jarl-Magnus Riiber zakończył mistrzostwa z takim samym dorobkiem medalowym jak Frenzel - indywidualne złoto, srebro i złoto w zmaganiach drużynowych. Od Niemca różniła go pozycja wyjściowa. Norweg dominował w tym sezonie pucharowym, zapewnił sobie nawet Kryształową Kulę. Imprezy mistrzowskie często pokazują jednak, że nie zawsze dobra forma w ciągu całego sezonu przekłada się na medale. Młody, 21-letni Norweg w najlepszy możliwy sposób temu zaprzeczył.

Johannes Høsflot Klaebo od dziś może mówić: "Osiągnąłem już wszystko w biegach narciarskich". Indywidualny i drużynowy mistrz świata juniorów, indywidualny i drużynowy mistrz olimpijski, a od imprezy w Seefeld - indywidualny i drużynowy mistrz świata. Okazał się najlepszy w sprincie stylem dowolnym, sprincie drużynowym klasykiem (wspólnie z Emilem Iversenem) oraz w sztafecie. A to wszystko w wieku 22 lat. Czujecie się staro?

Therese Johaug zdobyła w Seefeld trzy złote i jeden srebrny medal, ale... i tak może mówić o zawodzie. Na Norweżkę nie ma w tym sezonie mocnych, co drobna blondynka udowodniła w każdym biegu indywidualnym w Seefeld, w którym startowała. Zmiażdżyła rywalki w biegu na 30 km techniką dowolną, w biegu łączonym i na 10 kilometrów stylem klasycznym. Jedynie sztafeta przyniosła Norweżkom bolesną, niespodziewaną porażkę ze Szwedkami. Jedynym mankamentem Johaug w biegach są jej słabe umiejętności sprinterskie, co, niestety, udowodniła na finiszu sztafety, przegrywając ze Stiną Nilsson.

Frida Karlsson mogłaby zostać uznana za największą niespodziankę MŚ. Zdobyła trzy krążki - po jednym z każdego kruszcu (złoto w sztafecie, srebro na 10 km, brąz na 30 km). Należy jednak pamiętać, że Szwedka nie stawała jak dotąd na podium Pucharu Świata. Nie miała w nim wielu okazji do startów, jest młoda, a na powołanie do kadry Trzech Koron zasłużyła dwoma indywidualnymi złotymi medalami zdobytymi podczas Mistrzostw Świata Juniorów. Już teraz jej wyniki budzą podziw. Czy Szwedka wytrzyma narastającą presję wyniku i utrzyma świetną formę do kolejnej wielkiej imprezy?

Patrząc na kraje pochodzenia medalistów, absolutnymi zwycięzcami tych mistrzostw byli Norwegowie. O skali ich dominacji niech zaświadczy matematyka: zawodnicy z kraju fiordów zdobyli średnio 1.13 medala na konkurencję! Rozdzielając wszystkie mistrzowskie konkurencje ze względu na płeć zawodników, jedynie w skokach narciarskich mężczyzn nie udało im się zdobyć złota.

Kolejna szansa na zdobycie medalu mistrzowskiej imprezy nadejdzie... w kolejnym dziesięcioleciu. 42. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym odbędą się w 2021 roku w Niemczech, a ich miastem-gospodarzem będzie Oberstdorf.

źródło - informacja własna

MŚ w Seefeld: Program, wyniki, listy startowe

Program zawodów wg dyscyplin: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie

Składy ekip: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie

Wywiad z Apoloniuszem Tajnerem przed mistrzostwami świata

Wszystkie nasze teksty, relacje, wywiady, wyniki i wypowiedzi znajdziecie TUTAJ.

(Adrian Gerula)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%