MŚ w Seefeld: Maren Lundby mistrzynią świata. Dobry występ Kamili Karpiel

18:18, 27.02.2019 Mateusz Król Aktualizacja: 18:58, 27.02.2019

Maren Lundby została mistrzynią świata w skokach narciarskich podczas konkursu na normalnej skoczni w Seefeld. Srebro wywalczyła Katharina Althaus a brąz Daniela Iraschko-Stolz. Kamil Karpiel w debiucie zajęła 23. miejsce.

Konkurs miał bardzo emocjonujący przebieg i walka o medale odbywała się do samego końca. Prowadząca po pierwszej serii Lundby odparła atakującą z drugiego miejsca Althaus z wielkim trudem. Ostatecznie Norweżka po skokach na odległość 106,5 i 104,5 zwyciężyła z notą 259,6 pkt. Niemka miała notę o 0,5 pkt mniejszą (skoczyła 108 i 107 metrów). O dużym sukcesie może mówić też Iraschko-Stolz - mistrzyni świata z 2011 r. po pierwszej serii była dopiero ósma, ale w drugiej skoczyła znakomicie. Ostatecznie otrzymała 247,6 pkt za skoki na odległość 101 i 105,5 m.

Szczęście jednych bywa nieszczęściem drugich. Z podium spadła druga z Niemek Juliane Seyfarth (101 i 105,5 m / 244,4 pkt). O jedno miejsce spadła też żywiołowa Eva Pinkelnig z Austrii (102 i 103 m / 241,8 pkt). Miejsce szóste utrzymała najlepsza zawodniczka w historii Pucharu Świata, która jednak nigdy nie zdobyła złotego medalu na wielkiej imprezie - Sara Takanashi (101,5 i 102 m / 236,7 pkt). W pierwszej "10" znalazły się też dwie Słowenki: Nika Kriznar (awans z dziewiątej pozycji; 101,5 i 102,5 m / 236,1 pkt) i Ursa Bogataj (w dół o trzy miejsca; 102 i 99 m / 231,7 pkt), druga z Norweżek Anna Odine Stroem (spadek z siódmego miejsca; 102 i 99,5 m / 230,6 pkt) i przeciwieństwo Sary Takanashi - zawodniczka, która więcej razy wygrała wielkie imprezy, niż zawody PŚ, czyli Carina Vogt z Niemiec (100,5 i 98,5 m / 224,3 pkt). Kamila Karpiel byla 23., co oznaczało niewielki, dwumiejscowy spadek względem pierwszej serii (97,5 i 93,5 m / 205,7 pkt), co na pewno należy uznać za udany debiut. Druga z Polek Kinga Rajda była na 34. miejscu (91 m / 90,8 pkt).

Największy awans względem pierwszej serii - o 10 pozycji zanotowała Ramona Straub z Niemiec (z 28. na 18. miejsce), zaś największy spadek - Elena Runggaldier z Włoch (z 20. na 27. pozycję).

PEŁNE WYNIKI

Mistrzostwa Świata w Seefeld: Program, wyniki, listy startowe

Program zawodów wg dyscyplin: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie

Składy ekip: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie

Wywiad z Apoloniuszem Tajnerem przed mistrzostwami świata

Wszystkie nasze teksty, relacje, wywiady, wyniki i wypowiedzi znajdziecie TUTAJ.