MŚ w Seefeld: Maiken Caspersen Falla obroniła tytuł mistrzyni świata

fot: Jakub Balcerski

fot: Jakub Balcerski

Maiken Caspersen Falla wywalczyła w austriackim Seefeld złoty medal mistrzostw świata w sprincie stylem dowolnym. Norweżka tym samym obroniła tytuł wywalczony przed dwoma laty w Lahti. Na drugim miejscu finiszowała mistrzyni olimpijska Stina Nilsson, a trzecia była Mari Eide.

Sprinty stylem dowolnym w Seefeld były pierwszą medalową konkurencją mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Faworytkami rywalizacji były Maiken Caspersen Falla i Stina Nilsson, które po raz kolejny miały stoczyć pasjonującą walkę o złoty medale jak czyniły to w Lahti i Pjongczangu. Do walki o medale typowano także pozostałe reprezentantki Szwedki z Mają Dahlqvist na czele i Amerykanki.

Falla, która w eliminacjach zajęła szóste miejsce, dobrą dyspozycję zasygnalizowała już w swoim biegu ćwierćfinałowym, który wygrała. W najlepszej dwunastce znalazły się także Stina Nilsson, Maja Dahlqvist, Jonna Sundling czy Jessica Diggins. Swoje serie ćwierćfinałowe wygrały natomiast Kristine Stavaas Skistad, Mari Eide i dość niespodziewanie Niemka Victoria Carl.

Dużo emocji przyniósł pierwszy półfinał, w którym mierzyły się Falla, Nilsson, Skistad, Sundling, Eide i Brocard. Zawodniczki wpadły na finiszową prostą w niewielkich odstępach i do samego końca walczyły o awans. Pecha miała najmłodsza w całej stawce Skistad, która potknęła się o własny kijek i przewróciła się kilkadziesiąt metrów przed metą. Drugi półfinał zakończył się triumfem Mai Dahlqivst.

Finał od samego początku był pojedynkiem pomiędzy Maiken Caspersen Fallą, a Szwedkami. Biegaczki z Kraju Trzech Koron pilnowały obrończyni mistrzowskiego tytułu i trzymały się za jej plecami. Na jednym z zakrętów Szwedki próbowały zrównać się z Fallą, ale zakończyło się to kolizją między Mają Dahlqvist a Jonną Sundling. Pierwsza z nich upadła i straciła szanse na medal, a druga musiała sobie radzić na finiszu bez kijka. Sytuację wykorzystały Falla i Nilsson, które niezagrożone pobiegły do przodu.

Złoty medal wywalczyła Norweżka, która nie oddała prowadzenia do samego końca i obroniła tytuł mistrzyni świata, który wywalczyła dwa lata temu w Lahti. Srebro przypadło Stinie Nilsson (+1,66 sek), a brąz Mari Eide (+2,84 sek). Dla biegaczki z Kraju Fiordów to największy sukces w karierze. Wcześniej Eide nigdy nie stanęła na podium zawodów Pucharu Świata. Czwarta w finale była Jonna Sundling, piąta Victoria Carl, a szósta Maja Dahlqvist.

Wyniki biegu

Źródło: informacja własna

MŚ w Seefeld: Program, wyniki, listy startowe

Program zawodów wg dyscyplin: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie

Składy ekip: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie

Wywiad z Apoloniuszem Tajnerem przed mistrzostwami świata

Wszystkie nasze teksty, relacje, wywiady, wyniki i wypowiedzi znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.