MŚ w Seefeld: Klaebo mistrzem świata po raz pierwszy w karierze

(fot. Jakub Balcerski/sportsinwinter.pl)

(fot. Jakub Balcerski/sportsinwinter.pl)

Podobnie jak dwa lata temu, pierwsze medale Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym zostały rozdane w najkrótszej konkurencji biegowej – czyli sprincie. Tytułu wywalczonego przed dwoma laty wśród mężczyzn bronił Włoch Federico Pellegrino. Polscy kibice liczyli na dobry występ Macieja Staręgi – ten odpadł jednak w kwalifikacjach. Pozostało nam emocjonować się walką najlepszych zawodników świata. Oprócz obrońcy mistrzostwa, głównymi faworytami do triumfu byli Norwegowie Johannes Klaebo i Emil Iversen, Francuz Lucas Chanavat, zwycięzca kwalifikacji Szwed Viktor Thorn, jego rodak Calle Halfvarsson oraz nieobliczalni Rosjanie z Siergiejem Ustiugowem na czele…

W pierwszym, bardzo mocno obsadzonym ćwierćfinale najlepszy okazał się Klaebo, wyprzedził Ustiugowa i Finna Haagena Krogha. Norweg, który był ostatecznie trzeci, nerwowo oczekiwał na wyniki kolejnych biegów 1/4 finału, licząc, że uda awansować mu się z czasem – już po trzecim biegu ćwierćfinałowym nadzieje okazały się płonne. Na etapie ćwierćfinałów odpadli także między innymi Viktor Thorn, Baptiste Gros czy Alex Harvey, który zapowiedział dziś zakończenie narciarskiej kariery.

Półfinał numer jeden był starciem wszystkich trzech medalistów sprintu sprzed dwóch lat – Federico Pellegrino, Siergiej Ustiugow i Johannes Klaebo. Bieg przypominał raczej partię szachów, był dość wolny, ale szybko doszło do walki w bark w bark. Przegrany Siergiej Ustiugow został w pewnym momencie przyblokowany przez Johannesa Klaebo. Na mecie doszło między nimi do przepychanki. Rosjanin nie mógł bowiem pogodzić się z wynikiem rywalizacji – po jej zakończeniu został zdyskwalifikowany. W półfinale zwyciężył ostatecznie (dość pewnie) Pellegrino, przed Klaebo i Sindre Skarem. Z drugiego, znacznie szybciej prowadzonego biegu awansowało 4 zawodników: prezentujący dobrą formę Norweg Emil Iversen, Francuzi Jouve i Chanavat oraz Rosjanin Gleb Retyvikh.

Finał rozpoczął się dość spacerowym, ale dającym się jeszcze zrozumieć, tempem. Każdy chciał pilnować rywala, którego uważał za najgroźniejszego. Jednak przed zjazdem doszło do kuriozalnej sytuacji. Cała szóstka stanęła, jakby chciała podziwiać malownicze alpejskie widoki! Pierwszym zawodnikiem, który zdecydował się zjechać, był Chanavat. Pozostałą część trasy biegacze pokonali już “tradycyjnie” jak na sprint – nie oglądając się na nikogo i na nic. W pewnym momencie o zwycięstwo walczyli już tylko Klaebo i Pellegrino. I to 22-letni Norweg wywalczył swój pierwszy w życiu tytuł mistrzostw świata! Drugie miejsce utrzymał Włoch, a trzeci dobiegł Retyvikh.

PEŁNE WYNIKI MISTRZOSTW ŚWIATA (sprint mężczyzn)

Norwegowie wywalczyli dziś 2 złote medale w 2 konkurencjach mistrzowskich. Czy będą dominować przez cały okres zawodów w Seefeld, we wszystkich dyscyplinach? Przekonamy się niebawem!

źródło – inf. własna

MŚ w Seefeld: Program, wyniki, listy startowe

Program zawodów wg dyscyplin: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie

Składy ekip: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie

Wywiad z Apoloniuszem Tajnerem przed mistrzostwami świata

Wszystkie nasze teksty, relacje, wywiady, wyniki i wypowiedzi znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.