MŚ w Seefeld: Hat-trick Therese Johaug

Therese Johaug wygrała w bieg na 30 kilometrów stylem dowolnym kończący rywalizację biegaczek na mistrzostwach świata. Norweżka zdobyła w Seefeld swój trzeci trzeci złoty medal i była niepokonana we wszystkich konkurencjach dystansowych. Srebro wywalczyła Ingvild Flugstad Oestberg, a brąz Szwedka Frida Karlsson.

Bieg na 30 kilometrów już tradycyjnie kończy zmagania biegaczek na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym. Tym razem zawodniczki musiały pokonać ten dystans techniką dowolną. Faworytką rywalizacji była oczywiście Therese Johaug, która w Seefeld triumfowała wcześniej w biegu łączonym i na dystansie 10 kilometrów stylem klasycznym.

Johaug od początku biegu starała się dyktować wysokie tempo, aby rozerwać stawkę i dość szybko jej się to udało. Już po dwóch kilometrach w prowadzącej grupie znajdowało się osiem biegaczek, które zyskały kilkanaście sekund przewagi nad goniącymi je rywalkami. W gronie liderek były trzy Norweżki, trzy Szwedki, Amerykanka i Austriaczka. Taki stan rzeczy nie utrzymał się jednak zbyt długo. Na piątym kilometrze Therese Johaug przyspieszyła i w krótkim czasie odskoczyła swoim przeciwniczkom na kilkadziesiąt metrów. Tempa Norweżki nie była w stanie wytrzymać żadna z biegaczek i bardzo szybko stało się jasne, że kwestia złotego medalu jest rozstrzygnięta.

Na półmetku przewaga Johaug wynosiła niemal czterdzieści sekund nad grupą pościgową, w której biegły Jessica Diggins, Ingvild Flugstad Oestberg, Frida Karlsson, Ebba Andersson, Nathalie Von Siebenthal i Teresa Stadlober. Norweska dominatorka biegła w swoim rytmie i nie oglądała się na to, co dzieje się za jej plecami. W drugiej grupie ton rywalizacji starała się nadawać Amerykanka Diggins, która tego dnia była bardzo aktywna na trasie. Po kilku kolejnych kilometrach grupa pościgowa porwała się na dwie mniejsze, a w grze o medale pozostawały Diggins, Karlsson i Oestberg.

Na dwudziestym drugim kilometrze atak przeprowadziła Frida Karlsson, która szybko oderwała się od swoich rywalek, ale równie szybko została dogoniona przez dobrze dysponowaną Ingvild Flugstad Oestberg. Ostatnie kilometry były niezwykle wyrównane, ale ostatecznie zwycięsko z tego starcia wyszła triumfatorka tegorocznego Tour de Ski, która minęła linię mety jako druga i mogła świętować kolejny medal w Seefeld. Na najniższym stopniu podium stanęła Frida Karlsson, dla której to trzeci krążek wywalczony podczas czempionatu globu w Austrii. Czwarta była Jessica Diggins, piąta Charlotte Kalla, a szósta Ebba Andersson. Na siódmym miejscu finiszowała Nathalie Von Siebenthal, na ósmym Teresa Stadlober, a na dziewiątym Victoria Carl. Czołową dziesiątkę zamknęła Ragnhild Haga.

Zwycięstwo odniosła oczywiście Therese Johaug, zdobywając trzeci złoty medal w Seefeld. Norweżka wyjedzie z Austrii z czterema krążkami i z tytułem niepokonanej zawodniczki w biegach dystansowych. a dzięki świetnym wynikom awansowała także na czwarte miejsce w klasyfikacji wszech czasów najbardziej utytułowanych biegaczek w historii mistrzostw świata. Dzisiejsze złoto było dziesiątym tytułem w jej dotychczasowej karierze. 30-latka wygrała także po raz trzeci w karierze bieg na dystansie 30 kilometrów. Wcześniej dokonały tego jedynie Jelena Wialbe i Marit Bjoergen.

Wyniki

Źródło: informacja własna

MŚ w Seefeld: Program, wyniki, listy startowe

Program zawodów wg dyscyplin: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie

Składy ekip: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie

Wywiad z Apoloniuszem Tajnerem przed mistrzostwami świata

Wszystkie nasze teksty, relacje, wywiady, wyniki i wypowiedzi znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.