MŚ w Seefeld: Hans Christer Holund najlepszy na królewskim dystansie

15:03, 03.03.2019 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:45, 03.03.2019

Fot: vg.no

Hans Christer Holund wywalczył w Seefeld tytuł mistrza świata w biegu na dystansie 50 kilometrów stylem dowolnym. Norweg wygrał po samotnej ucieczce. Na drugim miejscu finiszował Aleksander Bolszunow, a na najniższym stopniu podium stanął Sjur Roethe.

Rywalizacja na dystansie 50 kilometrów stylem dowolnym zakończyła zmagania biegaczy podczas mistrzostw świata w Seefeld. Zawody wygrał Hans Christer Holund, który na 21 kilometrze oderwał się od rywali i zaczął samotną ucieczkę. Norweg z każdym kolejnym kilometrem powiększał przewagę nad grupą pościgową, w której nikt nie kwapił się do odrabiania strat. Jako pierwszy w pogoń za Holundem ruszył Aleksander Bolszunow. Rosjanin początkowo miał nie startować w dzisiejszym biegu, ale dostał swoją szansę, bowiem zastąpił chorego Aleksieja Czerwotkina. 22-latek od 40 kilometra zneutralizował znaczną część przewagi prowadzącego Norwega, ale ostatecznie nie udało mu się powalczyć o złoty medal.

Jako pierwszy linię mety minął Hans Christer Holund, dla którego był to pierwszy start w Seefeld. Norweg finiszował z czasem 1:49:59,3 i wywalczył po raz pierwszy w karierze tytuł mistrza świata. Na drugim miejscu uplasował się Aleksander Bolszunow (+27,8 sek), zdobywając czwarty srebrny medal w Seefeld. Na najniższym stopniu podium po sprinterskiej walce stanął Sjur Roethe (+57,8 sek), a tuż za czołową trójką znalazł się Martin Johnsrud Sundby (+57,9 sek). Piąty był Simen Hegstad Krueger, szósty Calle Halfvarsson, a siódmy Dario Cologna. Na ósmym miejscu finiszował Andrew Musgrave, dziewiąty był Adrien Backscheider, a dziesiątkę zamknął Jens Burman. Mistrz świata z Lahti - Alex Harvey - zakończył zawody na 12. miejscu.

Dzisiejsze złoto Hansa Christera Holunda oznacza, że norwescy biegacze wyjadą z Seefeld z kompletem zwycięstw. Sprint wygrał Johannes Hoesflot Klaebo, skiathlon Sjur Roethe, a bieg na 15 kilometrów Martin Johnsrud Sundby. Zawodnicy z Kraju Fiordów triumfowali także w sztafecie 4x10 kilometrów i w sprincie drużynowym.

Wyniki biegu

MŚ w Seefeld: Program, wyniki, listy startowe

Program zawodów wg dyscyplin: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie

Składy ekip: biegi narciarskie | kombinacja norweska | skoki narciarskie

Wywiad z Apoloniuszem Tajnerem przed mistrzostwami świata

Wszystkie nasze teksty, relacje, wywiady, wyniki i wypowiedzi znajdziecie TUTAJ.