MŚ w Oestersund: Norwegowie ze złotem, Polacy na szesnastym miejscu

17:49, 16.03.2019 Mateusz Wasiewski Aktualizacja: 18:54, 16.03.2019

Norwegowie w składzie: Lars Birkeland, Vetle Christiansen, Tarjei Boe i Johannes Boe zostali mistrzami świata w rywalizacji sztafet. Drugie miejsce zajęli Niemcy, a trzecie Rosjanie. Polacy do ostatniego strzelania walczyli o miejsce na początku drugiej dziesiątki, jednak zawody ukończyli na szesnastej lokacie.

Norwegowie już po drugiej zmianie byli bardzo wysoko. Tarjei Boe, który wystartował jako trzeci, świetnie się zaprezentował i wypracował ogromną przewagę nad resztą stawki. Ostatni na trasę wyruszył lider Pucharu Świata Johannes Boe. Mistrz olimpijski w pozycji leżącej okazał się bezbłędny. W stójce Boe trzy razy pudłował, co i tak nie pozwoliło zbliżyć się rywalom. Norwegia (0+6 dobierań) o 38 sekund zwyciężyła nas reprezentacją Niemiec (0+8) w składzie: Erik Lesser, Roman Rees, Arnd Peiffer oraz Benedikt Doll, który na ostatniej zmianie zmierzył się z Martinem Fourcadem. 28-letni reprezentant Niemiec zdecydowanie lepiej spisał się od francuskiego zawodnika na ostatnim strzelaniu. Doll tylko raz dobierał, a Fourcade zaliczył dwie karne rundy, przekreślając szanse francuskiej drużyny na medal. Na podium po bardzo dobrej postawie Aleksandra Łoginowa wskoczyła reprezentacja Rosji (0+7) - Matwiej Ilisijew, Nikita Porsznew, Dmitry Małyszko i wspomniany wcześniej Łoginow. Tuż za podium została sklasyfikowana drużyna czeska (0+6), a na piątej lokacie dość niespodziewanie zawody ukończyła drużyna Słowenii (0+5).

Na szóste miejsce po fatalnym strzelaniu Martina Fourcade`a spadła Francja (3+11). Dopiero siódmi byli mistrzowie olimpijscy - reprezentanci gospodarzy Szwedzi (0+11). Ósmą pozycję zajęli Austriacy (1+8), dziewiątą Bułgarzy (0+9), a dziesiątą Białorusini (0+9). Polacy zostali sklasyfikowani na szesnastym miejscu. Do ostatniego strzelania biało-czerwoni, w składzie: Łukasz Szczurek, Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza-Kubiniec i Mateusz Janik, mieli jeden z najlepszych wyników strzeleckich oraz szansę na lokatę w czołowej dwunastce. Niestety Janik zaliczył karną rundę. Odrobiliśmy jednak punkty do 17 reprezentacji w Pucharze Narodów -Słowacji. Klasyfikowanie w czołowej siedemnastce w tym zestawieniu daje możliwość wystawienia czterech zawodników w Pucharze Świata 2019/2020.