MŚ w Oberstdorfie. Zapadła decyzja ws. startu rosyjskich narciarzy. Kara za doping

fot. Irek Trawka

Szefowa rosyjskich biegów narciarskich, Jelena Wialbe, przyznała w rozmowie z tamtejszymi mediami, że reprezentanci jej kraju, którzy wezmą udział w zbliżających się mistrzostwach świata, będą występować pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (OKP).

fot. Irek Trawka

W grudniu 2020 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) wydał rosyjskim sportowcom dwuletni zakaz udziału pod ojczystą flagą w najważniejszych międzynarodowych zawodach (igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich oraz mistrzostwach świata). Ponadto, na imprezach tych nie może wybrzmieć hymn Sbornej.

– Rosyjskie reprezentacje startujące w narciarstwie alpejskim, biegach narciarskich, skokach narciarskich, kombinacji norweskiej, snowboardzie i freestyle’u będą rywalizować na mistrzostwach świata w roku 2021 pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego – przyznała w rozmowie z mediami szefowa tamtejszych biegów narciarskich, Jelena Wialbe. Wcześniej była znakomita biegaczka narciarska stwierdziła, że zawodnicy i zawodniczki reprezentujące wskazane dyscypliny sportowe wystąpią pod nazwą Rosyjskiego Związku Narciarskiego (RSA).

Wialbe odniosła się także do kwestii hymnu. – Jeśli chodzi o hymn naszych drużyn narodowych, to Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) czeka na wydanie przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL) i Światową Agencję Antydopingową (WADA) pozwolenia lub zakazu śpiewania „Katiuszy”. Jeśli nie będzie to dozwolone, nasi zawodnicy będą występować z fanfarami FIS – dodała Rosjanka.

Przypomnijmy, że w obecnym sezonie przedstawicieli wielu sportów zimowych czeka walka o medale czempionatu. W dniach 8-21 lutego w miejscowości Cortina d’Ampezzo odbędą się mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim. Od 23 lutego do 7 marca potrwają mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, zaś w lutym (11-13) i marcu (1-2 oraz 8-11) o medale czempionatu powalczą czołowi zawodnicy specjalizujący się na co dzień w narciarstwie dowolnym i snowboardingu.

Źródło: sports.ru/rsport.ria.ru