MŚ w Oberstdorfie. Jarl Magnus Riiber obronił tytuł

16:29, 26.02.2021 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 16:47, 26.02.2021

Jarl Magnus Riiber został mistrzem świata w Oberstdorfie w rywalizacji kombinatorów norweskich na skoczni normalnej. Obrońca tytułu wyprzedził na finiszu Ilkkę Herolę i Jensa Luraasa Oftebro. Szczepan Kupczak zajął 29. miejsce, a Andrzej Szczechowicz był 38.

Pierwszymi zawodami w kombinacji norweskiej na mistrzostwach świata w Oberstdorfie była rywalizacja mężczyzn na skoczni normalnej. Serię skoków wygrał Ryota Yamamoto, który wylądował na 106. metrze. Szczepan Kupczak (98,5 m) zajmował 25. miejsce, a Andrzej Szczechowicz (88,5 m) był 35. Więcej o skokach do kombinacji pisaliśmy w tym artykule. Przed biegiem Yamamoto miał około 20 sekund przewagi nad Akito Watabe, Jarlem Magnusem Riiberem i Johannesem Lamparterem. Na pozycjach 8-9 ze stratą około 40 sekund plasowali się Eric Frenzel i Fabian Riessle. W biegu na atak z dalszych miejsc mogli liczyć Ilkka Herola, Johannes Rydzek czy Vinzenz Geiger, którzy tracili niewiele ponad minutę.

Wyniki po serii skoków

Drugą częścią zawodów był bieg na 10 kilometrów. Riiber, Watabe i Lamparter już na pierwszej rundzie dogonili Ryotę Yamamoto. Lider po skokach również szybko stracił kontakt z czołową trójką, która broniła przewagi nad grupą pościgową, którą prowadzili Niemcy. Po połowie rywalizacji na czele biegło już ośmiu zawodników. Do Riibera, Watabego i Lampartera dołączyli: Fabian Riessle, Eric Frenzel, Lukas Greiderer, Ilkka Herola oraz Jens Luraas Oftebro.

Tempa czołówki nie wytrzymał Lukas Greiderer. Walka o medale rozstrzygnęła się pomiędzy najlepszymi zawodnikami w samej końcówce. Po ataku na podbiegu Ilkki Heroli, za Finem utrzymali się jedynie Jarl Magnus Riiber i Jens Luraas Oftebro. Trójka walczyła o zwycięstwo na finiszu. Najlepszy okazał się Riiber, który obronił tytuł. Srebrny medal zdobył Ilkka Herola, a podium uzupełnił Jens Luraas Oftebro. Szczepan Kupczak ostatecznie zajął 29. miejsce ze stratą prawie trzech minut. Andrzej Szczechowicz zakończył rywalizację w debiucie na 38. pozycji.