MŚ w Oberstdorfie. Hans Christer Holund mistrzem świata na 15 km stylem dowolnym. Dominik Bury 32

15:16, 03.03.2021 Tomasz Lutek Aktualizacja: 15:58, 03.03.2021

Hans Christer Holund wygrał zawody na 15 km stylem dowolnym na mistrzostwach świata w Oberstdorfie. Pozostałe miejsca na podium również zajęli reprezentanci Norwegii. Srebro zdobył Simen Hegstad Krueger ze stratą 20,2 sek. Brąz przypadł Haraldowi Oestbergowi Amundsenowi, który uzyskał czas gorszy o 35,6 sek. Dominik Bury zawody ukończył na 32 miejscu.

W dniu dzisiejszym panowie rywalizowali o mistrzostwo świata w biegu na 15 km techniką dowolną. Tytułu sprzed 2 lat bronił Martin Johnsrud Sundby. Na starcie stanęli trzej reprezentanci Polski.

Ostatecznie najlepszy okazał się Hans Christer Holund. Norweg od początku dyktował mocne tempo, lecz na pierwszych pomiarach czasu przegrywał z Aleksandrem Bolszunowem i swoim kolegą z kadry Haraldem Oestbergiem Amundsenem. Dobrze trzymał się także Artem Maltsew. Podobna sytuacja utrzymywała się do około 10 kilometra. Tam prowadzenie przejął Holund. Bolszunow kompletnie opadł z sił i gołym okiem widać było, że pokonywanie kolejnych metrów sprawia mu ból. Na mecie stracił ponad 43 sekundy do zwycięzcy, ostatecznie zajmując czwarte miejsce. O pechu może mówić także Amundsen. Młody Norweg przewrócił się na jednym ze zjazdów, co wyeliminowało go z walki o srebro, a być może i o złoto. Oprócz medalistów i wspomnianego wyżej Bolszunowa w czołowej "10" uplasowali się: Maltsew, Roethe, Sundby, Burmann, Poromma oraz Musgrave. Najlepszy z Polaków Dominik Bury zajął 32 miejsce. Pozostali nasi reprezentanci, czyli Mateusz Haratyk i Kacper Antolec zostali sklasyfikowani odpowiednio na 74 i 82 pozycji.

Na czwartek i piątek w Oberstdorfie zaplanowane są sztafety. Mistrzostwa w weekend zakończą maratony narciarskie.