fot. Irek Trawka

Już dziś zainaugurowane zostaną mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Tegoroczna impreza odbędzie się w Oberstdorfie, gdzie aktualnie panująca aura znacznie bardziej sprzyja rywalizacji w dyscyplinach letnich niż zimowych. W związku z tym część biegaczy narciarskich zastanawia się, czy bezpieczne jest rozgrywanie zawodów w takich warunkach.

fot. Irek Trawka

Nadszedł długo wyczekiwany moment. To właśnie dziś rozpocznie się największe tegoroczne święto sympatyków narciarstwa klasycznego. Od dziś aż do 7 marca śledzić będziemy zmagania skoczków i skoczkiń narciarskich, kombinatorów i kombinatorek norweskich oraz biegaczy i biegaczy narciarskich. Ze względu na wyjątkowo wysoką temperaturę powietrza, która w Oberstdorfie oscyluje obecnie w granicach 15 stopni Celsjusza, ci ostatni obawiają się o swoje bezpieczeństwo na trasach w Niemczech.

W większości miejsc śnieg jest twardy, zatem tam wydaje się być dosyć bezpiecznie. Oczywiście, organizatorzy dokładają wszelkich starań, by tak było wszędzie. Niemniej jednak utrzymanie tych fragmentów trasy, które niemal cały czas rozświetlane i ogrzewane są przez słońce, jest bardzo trudne. Na niektórych odcinkach robi się więc swoista „breja”, „spotkanie” z którą może zakończyć się dla biegacza – łagodnie rzecz ujmując – niezbyt przyjemnie. Przekonał się o tym już Siergiej Ustiugow, który podczas wyścigu testowego niefortunnie upadł w jednym z takich miejsc.

Głos w sprawie warunków panujących na trasach w Oberstdorfie zabrał między innymi znakomity fiński biegacz narciarski, Iivo Niskanen. – Te trasy mogą być niebezpieczne. Zresztą były też niebezpieczne podczas wyścigów testowych. A będzie jeszcze gorzej, gdy dodają saletrę – stwierdził w rozmowie z NRK dwukrotny mistrz olimpijski. Wtórował mu inny zawodnik z Półwyspu Skandynawskiego. – Kiedy wjedziesz w te trudne miejsca, a nagle jakiś biegacz-kamikadze nadjedzie z tyłu, może być bardzo niebezpiecznie – dodał z kolei brązowy medalista olimpijski z Pjongczangu, Hans Christer Holund.

Przez najbliższy tydzień warunki w Oberstdorfie najprawdopodobniej nie ulegną poprawie. Pozostaje mieć jednak nadzieję, że organizatorzy dołożą wszelkich starań, by możliwie jak najbardziej zwiększyć bezpieczeństwo zawodników biorących udział w mistrzostwach globu.

Partner relacji z MŚ w Oberstdorfie 2021:

Szczegółowy program MŚ w Oberstdorfie 2021 znajdziecie tutaj.

Raport Specjalny – MŚ w Oberstdorfie 2021 – kliknij poniżej

Źródło: nrk.no