Po dwóch dniach treningów w piątkowy wieczór skoczkowie wystartują w kwalifikacjach do konkursu na skoczni normalnej. O awans powalczy 66 zawodników z 18 państw. W tym gronie jest też pięciu reprezentantów Polski, w tym Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki, którzy nie pojawili się na starcie czwartkowych treningów.

fot. J. Jędrasiak

Złotego krążka z czempionatu w Seefeld bronić będzie Dawid Kubacki. Wówczas srebrny medal trafił do Kamila Stocha, a brąz wywalczył Stefan Kraft. Również i tym razem ci skoczkowie należą do szerokiego grona faworytów do walki o podium mistrzostw. Jednak podczas dotychczasowych treningów to nie oni pokazywali się z najlepszej strony – w środowych treningach Markus Eisenbichler pokazał, że również w Oberstdorfie stać go na plasowanie się w czołówce. Czwartek należał natomiast do głównego faworyta mistrzostw – Halvora Egnera Graneruda, który był najlepszy we wszystkich rozegranych wczoraj seriach.

W dotychczasowych treningach na starcie pojawiali się wszyscy skoczkowie, którzy przyjechali do Niemczech na mistrzostwa globu. Przed kwalifikacjami składy musiały natomiast zostać okrojone – w zależności od reprezentacji – do czterech lub pięciu zawodników. Dzięki złotemu krążkowi Kubackiego z Seefeld to Polska może wystawić o jednego reprezentanta więcej. Skład biało-czerwonych ogłosił w czwartkowy wieczór trener Michal Doleżal – na starcie zabraknie Jakuba Wolnego. W kwalifikacjach nie pojawią się też Johann Andre Forfang, Anders Haare, Peter i Domen Prevc, Ilya Mankov, Severin Freund, Martin Hamann, Naoki Nakamura, Jan Hoerl, Manuel Fettner oraz Nurshat Tursunzhanov.

Pierwszy skok w piątkowych rundach odda Vitaliy Kalinichenko, a po raz kolejny w tym sezonie stawkę zamknie Halvor Egner Granerud. Na skoczni pojawi się 66 zawodników reprezentujących 18 państw. Pierwszym z biało-czerwonych na liście startowej jest Klemens Murańka (numer 44.). Jako kolejni wystartują Andrzej Stękała (numer 52.), Piotr Żyła (numer 60.), Dawid Kubacki (numer 62.) oraz Kamil Stoch (numer 64.). Ostatnia trójka wraca na skocznię po jednodniowej absencji – zabrakło jej w czwartkowych treningach. Runda kwalifikacyjna ma rozpocząć się o godzinie 20:30. Półtorej godziny wcześniej wystartuje seria próbna.

Lista startowa

Partner relacji z MŚ w Oberstdorfie 2021:

Szczegółowy program MŚ w Oberstdorfie 2021 znajdziecie tutaj.

Raport Specjalny – MŚ w Oberstdorfie 2021 – kliknij poniżej

Źródło: informacja własna