MŚ w Oberstdorfie 2021. Stoch gotowy do dalszej pracy. “Mam wszystko, żeby oddawać dobre skoki”

fot. Anna Felska

Za skoczkami rywalizacja na mniejszym obiekcie. Zanim jednak przeniosą się na skocznię dużą, mieli czas, aby w trakcie czempionatu złapać przysłowiowy oddech. W tym czasie Kamil Stoch opowiedział o nowej rzeczywistości na mistrzostwach, swoich ambicjach, ale też sobotnim konkursie. – Emocje opadły, jestem gotowy do dalszej pracy – powiedział.

fot. Anna Felska

Mimo krótkiej przerwy od rywalizacji na skoczni Kamil Stoch zdecydowanie nie narzeka na nadmiar wolnego czasu. Poza treningami korzysta z dopisującego w Oberstdorfie słońca, okoliczności natury, ale też innych atrakcji, jak chociażby wczorajszej ceremonii medalowej Piotra Żyły. 33-latek neguje jednak nazywania krążka zdobytego przez reprezentacyjnego kolegę sukcesem całej drużyny. – To jest medal Piotrka, on sam go sobie wywalczył. To jest tylko i wyłącznie jego nagroda za poświęcenie, serce i trudy włożone w to, żeby dojść do miejsca, gdzie jest teraz – mówił złoty medalista z Val di Fiemme. Triumf Żyły w konkursie daje jednak motywację całej drużynie. – To jest wyznacznik, gdzie każdy z nas mógłby być, gdy wszystko się dla niego dobrze poukłada i zrobi to, co powinien – powiedział. Całej drużynie daje to też poczucie jedności. – Jesteśmy wspólnie, wspólnie przeżywamy wszystkie emocje – trudy i radości – mówił Stoch.

Konkurs otwierający zdecydowanie nie należał do najłatwiejszych dla polskie zawodnika. Po nim miał jednak czas, aby samotnie przemyśleć sobotnie wydarzenia. – Każdy potrzebuje chwili oddechu, odpoczynku, zwłaszcza po takim konkursie, gdzie chciałby, żeby wszystko się dobrze potoczyło, a nic się dobrze nie potoczyło – powiedział. Dla Stocha nie była to jednak pierwsza taka sytuacja w karierze. – Podchodzę do tego już z większym dystansem. Emocje opadły, jestem gotowy do dalszej pracy – komentował.

Choć wydaje się, że Stoch osiągnął już praktycznie wszystko, co było możliwe, wciąż nie opuszczają go sportowe ambicje. To one są mu potrzebne do dążenia do bycia najlepszy w tym, co robi. – Bez odpowiednich ambicji, motywacji i chęci jeszcze większego samorozwoju, nic dobrego się nie zrobi. Jeśli chcesz być coraz lepszym, musisz mieć ku temu motyw, coś, co cię będzie napędzać – powiedział trzykrotny mistrz olimpijski.

Teraz areną konkursów mistrzostw świata zostaje Schattenbergschanze – skocznia dobrze znana z konkursów Turnieju Czterech Skoczni. Podczas zawodów na tym obiekcie Stoch kilkukrotnie plasował się w czołowej trójce, jednak jak sam mówi, nie należy on do jego ulubionych. – Jeżeli jestem w dobrej dyspozycji, to ten obiekt jest naprawdę super. Mam teraz wszystko, co jest potrzebne, żeby oddawać tutaj dobre skoki i przede wszystkim na tym się będę koncentrował – komentował.

Wszystko wskazuje na to, że po zakończeniu czempionatu na skoczków czekają jedynie konkursy na Letalnicy. – Tęsknię za Planicą, chciałbym sobie dobrze polatać i zrobię wszystko, żeby być tam w dobrej dyspozycji – mówił Stoch. Choć sam skoczek ma w sobie siłę, by dalej skakać, za nim ciężki sezon – od listopada zdarzało mu się zarówno wygrywać, stawać na podium, ale zaliczył też konkursy zakończone w trzeciej dziesiątce. Te ostatnie były spowodowane problemami przy pracy. – Mam świadomość potencjału, jakim dysponuje. Jeżeli skoncentruje się na tym, na czym powinienem, zrobię to, co do mnie należy, oddam dwa naprawdę dobre skoki w konkursie, to jestem w stanie zrobić wszystko naprawdę dobrze i być zadowolonym nie tylko z pracy, ale i z jej efektów – powiedział.

Trwające mistrzostwa są drugą imprezą mistrzowską w sezonie, która odbywa się bez udziału kibiców. Choć zawodnicy nie zdołali się do tego przyzwyczaić, to akceptują ją. – Brakuje kibiców, tej energii, którą możemy od nich czerpać. Tęsknimy za wami – podkreślał Stoch, jednocześnie zaznaczając znaczenie wsparcia, które dostaje od fanów za pośrednictwem mediów społecznościowych. Mimo testów, braku euforii kibiców czy wspólnego celebrowania ceremonii medalowej z setkami zgromadzonymi na stadionie, zawodnik skupia się na innych aspektach czempionatu. – Dla nas najważniejsza jest możliwość skakania na nartach, rywalizacji, walki o medale. To jest pozytywne i dziękuję organizatorom, że jednak jesteśmy tu, gdzie jesteśmy – podkreślił.

Z Oberstdorfu dla Sportsinwinter.pl, Mateusz Król

Partner relacji z MŚ w Oberstdorfie 2021:

Szczegółowy program MŚ w Oberstdorfie 2021 znajdziecie tutaj.

Raport Specjalny – MŚ w Oberstdorfie 2021 – kliknij poniżej