MŚ w Oberstdorfie 2021. Poznajcie wszystkich reprezentantów Polski. Oto fakty o ich karierach. Kto powalczy o medale?

fot. Tomasz Markowski

Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie to bez wątpienia najważniejsza impreza sezonu dla specjalistów od narciarstwa klasycznego. W Niemczech – oprócz skoczków i skoczkiń – Polskę reprezentować będzie pięć biegaczek i pięciu biegaczy oraz dwóch kombinatorów norweskich. Poniżej przedstawiamy sylwetki naszych reprezentantów.

fot. Tomasz Markowski

Biegi narciarskie:

Monika Skinderto urodzona 19 listopada 2001 roku 19-letnia biegaczka narciarska pochodząca z Tomaszowa Lubelskiego. Jest reprezentantką klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. Największym osiągnięciem Skinder w dotychczasowych startach na arenie międzynarodowej jest zdobycie tytułu mistrzyni świata juniorek w sprincie klasykiem w Vuokatti. Podopieczna Martina Bajciciaka i Justyny Kowalczyk w tej samej konkurencji dwa lata temu zdobyła srebro na juniorskim czempionacie. W 2019 sięgnęła też po dwa krążki na olimpijskim festiwalu młodzieży Europy w Sarajewie. Dla Skinder zmagania w Oberstdorfie będą drugą w karierze szansą startu na mistrzostwach globu. 19-latka zadebiutowała dwa lata temu w Seefeld. W sprincie odpadła w eliminacjach, zajmując 55. miejsce. Wraz z Justyną Kowalczyk awansowała z kolei do finału sprintu drużynowego. Polki uplasowały się wtedy na 10. pozycji. W Oberstdorfie największą nadzieją na dobry wynik Monika jest sprint stylem klasycznym zaplanowany na 25 lutego. Biało-czerwona juniorka osiągała już dobre rezultaty w tej konkurencji w zawodach najwyższej rangi. Na trasach w Niemczech rok temu zajęła 30. miejsce. W tym sezonie z kolei na inaugurację w Ruce podczas rywalizacji sprinterskiej była blisko awansu do półfinału.

Izabela Marcisz  – to pochodząca z niewielkiej wsi Korczyna na Podkarpaciu 20-letnia biegaczka, która urodziła się 18 maja 2000 roku. Jest reprezentantką klubu SS Prządki-Ski Korczyna. Największym sukcesem w dotychczasowej karierze Marcisz jest złoty medal wywalczony w biegu na 10 km łyżwą podczas MŚ U-23 w Vuokatti. Zawodniczka ma w swoim dorobku także trzy krążki – dwa srebrne i jeden brązowy – z ubiegłorocznego juniorskiego czempionatu globu w Oberwiesenthal. Dla Marcisz występ w Oberstdorfie będzie drugim w karierze startem na seniorskich MŚ. 20-latka debiutowała przed dwoma laty w Seefeld, a jej najlepszym wynikiem było 27. miejsce w skiathlonie. W Niemczech szans na dobry wynik Marcisz można upatrywać na dystansach, a zwłaszcza w biegu na 10 km łyżwą, który odbędzie się 2 marca.

Karolina Kaleta – jest biegaczką pochodzącą z Kasiny Wielkiej. Urodzona 10 listopada 2002 roku zawodniczka reprezentuje klub LKS Markam Wiśniowa-Osieczany. Największym sukcesem 18-latki jest brązowy medal mistrzostw świata juniorów, jaki wywalczyła ona w lutym bieżącego roku na juniorskim czempionacie w Vuokatti w rywalizacji sprinterskiej. Dla młodziutkiej biegaczki możliwość występu w Oberstdorfie będzie szansą na zdobycie cennego doświadczenia. Dotąd bowiem zawodniczka z Kasiny Wielkiej nie miała możliwości wzięcia udziału w seniorskim czempionacie. Wydaje się, iż w Niemczech szans na dobry wynik Karoliny Kalety należy upatrywać przede wszystkim w sprincie, który odbędzie się 25 lutego.

Karolina Kukuczka – biegaczka narciarska pochodząca z Koniakowa, która urodziła się 14 grudnia 2002 roku. 18-latka reprezentuje barwy klubu MKS Istebna. Najlepszy rezultatem Kukuczki podczas mistrzostw świata juniorek jest 43. miejsce na 5 kilometrów techniką dowolną wywalczone w Vuokatti. W czołowej trzydziestce Karolina plasowała się na ubiegłorocznych młodzieżowych igrzyskach olimpijskich w Szwajcarii. Ponadto raz stawała na podium w zawodach FIS i raz w zmaganiach z cyklu Slavic Cup. Kukuczka po raz pierwszy znalazła się w składzie reprezentacji Polski na seniorską imprezę rangi mistrzowskiej. Dotychczas nie widzieliśmy jej również podczas zmagań w Pucharze Świata. 18-latka dużo lepiej spisuje się w zmaganiach na dystansach aniżeli w sprintach. Jeśli więc otrzyma szansę startu na mistrzostwach świata w Oberstdorfie, to będzie to pewnie bieg na 10 km łyżwą.

Maciej Staręga – jest najbardziej doświadczonym z powołanych na mistrzostwa świata polskich biegaczy narciarskich. Urodził się on 31 stycznia 1990 roku w Siedlcach. Reprezentuje klub UKS Rawa Siedlce. W Pucharze Świata startuje od sezonu 2010/2011. Wielokrotnie plasował się w czołowej trzydziestce biegów sprinterskich. Jego najlepszym rezultatem osiągniętym w zawodach pucharowych jest 5. lokata, którą wywalczył 4 marca 2016 roku w sprincie rozgrywanym stylem dowolnym w Canmore. 31-latek z Siedlec dwukrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich. Mistrzostwa świata w Oberstdorfie będą z kolei szóstym czempionatem, w którym powalczy on o jak najlepszy rezultat. Do tej pory na zawodach tej rangi dwukrotnie plasował się na 8. pozycji – najpierw wraz z Maciejem Kreczmerem w sprincie drużynowym na MŚ w Falun w roku 2015, następnie samodzielnie w biegu sprinterskim w Lahti (2017 rok). Oba te biegi rozgrywane były stylem dowolnym. Na zbliżających się mistrzostwach globu dobrego wyniku Staręgi należy upatrywać przede wszystkim w jego koronnej konkurencji, jaką jest sprint. Konkurencja ta rozegrana zostanie 25 lutego.

Dominik Bury – to młodszy z braci z Beskidu Śląskiego. Urodził się w Cieszynie 29 listopada 1996, na co dzień reprezentuje klub z Istebnej. Najlepiej czuję się na dystansach, a jego najlepszy wynik to 19 miejsce w pościgowym biegu w Ruce w 2019. W sezonie 2019/20 zajął 68. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Uczestnik mistrzostw świata (2017, 2019), olimpijczyk (2018).

Kamil Bury – to starszy brat Dominika. Urodzony 23 lipca 1995 w Cieszynie. Biega w klubie MKS Istebna. W przeciwieństwie do brata preferuje sprinty. Dość niespodziewanie znalazł się w zawodach głównych olimpijskiego sprintu w Pjongczangu, w którym zajął 30. miejsce. Uczestnik MŚ 2019. W sezonie 2019/20 sklasyfikowany na 90. miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W sprincie w Trondheim zajął bardzo dobre, szesnaste miejsce.

Kacper Antolec – podczas imprezy w Oberstdorfie będzie obchodził urodziny – 1 marca skończy 25 lat. Reprezentuje barwy klubu AZS AWF Katowice. Jego brata, Jana, możemy pamiętać z występów na trzech Mistrzostwach Świata. O sześć lat młodszy Kacper podczas niemieckiego czempionatu zadebiutuje. Regularnie startował natomiast w bieżącym sezonie Pucharu Świata, nie zdobywając punktów. Antolec rywalizuje zarówno w sprintach, jak i w biegach długodystansowych. Możliwe, że zobaczymy go na trasie biegu na 50 kilometrów, co byłoby pierwszym takim startem Polaka na MŚ od 2015 roku. Wtedy na starcie pojawił się… Jan Antolec.

Mateusz Haratykma 22 lata, urodził się 27 maja 1998 roku. Reprezentuje barwy NKSu Trójwieś Beskidzka. W Pucharze Świata debiutował już trzy sezony temu, lecz ani razu nie awansował jeszcze do najlepszej “30”. To debiut Mateusza na imprezie tej rangi. Dotąd prezentował się jedynie podczas mistrzostw świata młodzieżowców i juniorów oraz na Uniwersjadzie w Krasnojarsku (2019). Za największy dotychczasowy sukces może uznać zwycięstwo w cyklu Slavic Cup w sezonie 2019/20. Po Mateuszu nie spodziewamy się wiele, jeśli chodzi o sprinty, lecz powinien być “czwartym do brydża” w polskiej sztafecie – obok Staręgi i braci Burych. Jako biegacz przyzwoicie operujący krokiem łyżwowym może liczyć na przyzwoity wynik 3 marca w biegu na 15 kilometrów.

 

Skoki narciarskie:

Kamil Stoch – to 34-letni skoczek narciarski pochodzący z małej, najwyżej w Polsce położonej wsi Ząb, która znajduję się na Podhalu. Urodził się 25. maja 1987 roku. Reprezentuje klub KS Eve-nement Zakopane, który razem z żoną założył w 2014 roku. Jego największym sukcesem niewątpliwie są trzy złote medale olimpijskie (dwa z Soczi 2014, jeden z Pjongczangu 2018). Na MŚ indywidualnie do tej pory zdobył dwa krążki – złoty w 2013 roku w Val di Fiemme, srebrny dwa lata temu w Seefeld. Sukcesy odnosił również w zmaganiach drużynowych zdobywając jeden złoty i dwa brązowe medale. Stoch jest doświadczonym zawodnikiem, będzie to jego dziewiąty seniorski występ na MŚ. Debiutował w 2005 roku również w Oberstdorfie. W zbliżających się zawodach w Niemczech szansy medalowej możemy upatrywać w obu konkursach. Chociaż Stoch lepiej czuję się na obiektach dużych, to niejednokrotnie pokazał, że na skoczni normalnej także może walczyć o podium. Konkurs na skoczni normalnej już 27 lutego.

Dawid Kubacki – to 30-letni skoczek narciarski, który urodził się 12 marca 1990 roku w Nowym Targu. Jest reprezentantem klubu TS Wisła Zakopane. Do największych sukcesów zawodnika należy zwycięstwo w 68. Turnieju Czterech Skoczni oraz złote medale zdobyte w mistrzostwach świata; w Lahti w 2017 roku drużynowo oraz indywidualnie w Seefeld w 2019 roku. Na normalnym obiekcie będzie zatem bronił tytułu. Ma na swoim koncie również brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, gdzie drużynowo Polacy zajęli 3. miejsce. Dawid Kubacki zdaje się dobrze czuć w Oberstdorfie. Jego najlepsze miejsce wywalczone w tej miejscowości to drugie, ale na skoczni do lotów. Natomiast na skoczni HS-137 najwyższy wynik zawodnika to trzecia lokata. Szans medalowych należy w jego przypadku upatrywać w każdym konkursie.

Klemens Murańka – to pochodzący z Zakopanego 26-letni skoczek narciarski. Zakopiańczyk urodził się 31 sierpnia 1994 roku. Reprezentuje barwy klubu Wisła Zakopane. Największym sukcesem w jego dotychczasowej karierze był brązowy medal mistrzostw świata w Falun w konkursie drużynowym. Poza tym Murańka ma też w dorobku cztery krążki z MŚJ – jeden indywidualny srebrny medal zdobyty w 2013 roku w Libercu oraz trzy drużynowe. Dla 26-latka start w Oberstdorfie będzie drugim w karierze występem na seniorskich mistrzostwach świata. Zakopiańczyk zadebiutował we wspomnianym czempionacie w Falun sześć lat temu. Wówczas jego najlepszym indywidualnym wynikiem było 17. miejsce na skoczni normalnej. W Oberstdorfie szans na dobry wynik Murańki można upatrywać w konkursie na mniejszym obiekcie – to właśnie tam Polska może wystawić o jednego zawodnika więcej.

Jakub Wolny – to 25-letni skoczek narciarski, który urodził się 15 maja 1995 roku w Bielsku-Białej. Jest reprezentantem klubu LKS Klimczok Bystra. Wolny zasłynął zdobyciem złotego medalu mistrzostw świata juniorów w 2014 roku w Predazzo. Na najwyższym stopniu podium stanął wówczas również w konkursie drużynowym. W karierze seniorskiej jego największym osiągnięciem jest 4 miejsce w zawodach PŚ w Vikersund w 2019 roku. Poza tym Wolny jeszcze 2 razy plasował się indywidualnie w czołowej dziesiątce, a także triumfował w 4 konkursach drużynowych w PŚ. Przed nim jego drugi występ na mistrzostwach świata. Debiutował 2 lata temu, zajmując 40 miejsce na skoczni w Innsbrucku. Wolny najlepiej prezentuje się na skoczniach do lotów narciarskich, ale teraz liczymy, że poradzi sobie również na mniejszych obiektach. W Oberstdorfie jego celem będzie wywalczenie sobie na treningach miejsca w zespole na oba konkursy indywidualne. Jeśli to się uda, to za sukces będzie można uznać miejsca w czołowej piętnastce zawodów. Wolny z pewnością nie jest faworytem do startu w konkursie drużynowym, ale przy dobrych skokach na treningach nie jest to niemożliwe.

Piotr Żyła – to 34 letni zawodnik zawodnik klubu WSS Wisła. Urodził się 16 stycznia w Cieszynie. Jego największym osiągnięciem w dotychczasowej karierze było niewątpliwie zajęcie 3. miejsca podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w Lahti w 2017 roku. Oprócz tego jest również: drużynowym złotym medalistą mistrzostw świata z 2017 oraz brązowym z 2013 i 2015, dwukrotnym drużynowym brązowym medalistą mistrzostw świata w lotach narciarskich (2018 i 2020), drużynowym wicemistrzem świata juniorów z 2005 roku, olimpijczykiem z Soczi 2014, oraz drugim zawodnikiem 65. Turnieju Czterech Skoczni i trzecim zawodnikiem Letniego Grand Prix 2018. W Pucharze Świata stawał 17 razy na podium, w tym dwukrotnie był najlepszym z pośród wszystkich zawodników (ostatnie zwycięstwo Kulm 2020). W Oberstdorfie Piotr Żyła ma szansę na medal zarówno w rywalizacji drużynowej, jak i indywidualnej.

Andrzej Stękała – to 25-letni skoczek narciarski urodzony 30 czerwca 1995 roku. Pochodzi on z Zakopanego i jest reprezentantem klubu AZS Zakopane. Największy osiągnięciem Stękały jest brązowy medal mistrzostw świata w lotach wywalczony podczas rywalizacji drużynowej w grudniu 2020 roku w Planicy. Zakopiańczyk ten sezon ma świetny. Sięgnął po pierwsze podium w karierze podczas zawodów w Zakopanem. W czołowej dziesiątce plasował się siedmiokrotnie. Dotychczas do klasyfikacji generalnej cyklu Andrzej zgromadził 444 oczka. Na ten dorobek punktowy składa się m.in. wysoka szósta lokata na koniec Turnieju Czterech Skoczni. Po takiej zimie trudno w to uwierzyć, ale 25-latek w Oberstdorfie zadebiutuje na mistrzostwach świata. Dotychczas wystąpił on jedynie we wspomnianym wcześniej czempionacie w lotach w Słowenii. Patrząc na bardzo dobrą dyspozycję Stękały w Planicy i wywalczone podium na Wielkiej Krokwi, a jednocześnie na jego próby w Rasnovie na skoczni normalnej, można przypuszczać, iż dużo wiekszą szansę na wysokie miejsce Andrzej ma na skoczni dużej. Mistrzowski konkurs na tym obiekcie zaplanowany jest na 5 marca.
Kinga Rajda – to pochodząca ze Szczyrku polska skoczkini urodzona 22 grudnia 2000 roku. W lokalnych zawodach reprezentuje klub SSR LZS Sokół Szczyrk. W swojej karierze Rajda dwunastokrotnie zdobywała pucharowe punkty. Najlepsze występy zanotowała w sezonie 2019/2020, w którym zgromadziła 93 pkt. 20-latka pięciokrotnie brała udział na imprezie rangi mistrzowskiej. W czempionacie rozgrywanym dla juniorów brała udział cztery razy, z czego najlepszy wynik zanotowała w 2020 roku, kiedy to w Oberwiesenthal uplasowała się na 8. pozycji. Wcześniej startowała Rasnovie, Park City, Kandersteg i Lahti. Ponadto Rajdę oglądaliśmy na Mistrzostwach Świata w Seefeld, gdzie wraz z Kamilą Karpiel, Kamilem Stochem i Dawidem Kubackim uczestniczyła w mikście, w którym debiutujący w tej konkurencji Polacy zajęli 6. miejsce. Największe szanse na sukces Rajda może mieć podczas konkursu na dużej skoczni (3 marca), gdzie w ubiegłym roku po raz pierwszy wskoczyła do czołowej dziesiątki zawodów Pucharu Świata.
Anna Twardosz –  to 19-letnia skoczkini, urodzona 12 kwietnia 2001 roku w Suchej Beskidzkiej. Reprezentuje klub PKS Olimpijczyk Gilowice. W tym sezonie po raz pierwszy udało jej się awansować do drugiej serii Pucharu Świata. Najlepszy rezultat to 26. miejsce w Titisee-Neustadt. Jest najwyżej sklasyfikowaną Polką w klasyfikacji generalnej obecnej edycji. Twardosz zadebiutuje na Mistrzostwach Świata. Pięciokrotnie startowała na juniorskim czempionacie, gdzie w tym roku osiągnęła najlepszy rezultat kończąc zawody na ósmym miejscu. W tym sezonie Twardosz lepsze rezultaty osiąga na skoczniach dużych i w konkursie rozgrywanym 3 marca powinna osiągnąć lepszy rezultat.
Joanna Szwab – chociaż ma dopiero 24-lata, to jest najbardziej doświadczoną skoczkinią w kadrze powołanej przez Łukasza Kruczka na mistrzostwa świata. Urodziła się w Chochołowie 17 lutego 1997 roku. Pierwsza w historii polska skoczkini, która stała na podium Pucharu Kontynentalnego. Trzykrotna uczestniczka mistrzostw świata juniorów (2014, 2015 i 2016), uczestniczka Zimowego Olimpijskego Festiwalu Młodzieży Europy 2013. Od sezonu 2013/2014 do końca sezonu 2015/2016 członkini kobiecej reprezentacji Polski w skokach narciarskich. Chociaż jej pierwszy kontakt z Pucharem Świata miał miejsce w 2013 roku, to dotąd nie zdobyła punktów. W 2019 roku została mistrzynią Polski na Małej Krokwi. Trzy lata wcześniej miała brąz.
Kamila Karpiel – jest polską skoczkinią narciarską, urodzoną 25 listopada 2001 roku. Reprezentuje klub AZS Zakopane. Treningi na skoczni rozpoczęła w wieku 9 lat pod okiem Krystiana Długopolskiego na skoczni K15 w Zakopanem. Do jej największych sukcesów można zaliczyć triumf w klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego 2017. Ma na koncie dwa złote medale Letnich Mistrzostw Polski. Dwa lata temu podczas Mistrzostw Świata w Seefeld zajęła indywidualnie 23. miejsce. Przed sezonem 2019/2020 musiała poddać się operacji po zerwaniu więzadeł krzyżowych w kolanie, przez co straciła sezon zimowy. Do regularnych startów powróciła tej zimy. W zbliżających się mistrzostwach świata w Oberstdorfie liczymy na jej dobrą postawę szczególnie w konkursie drużyn mieszanych.

Kombinacja norweska:

Szczepan Kupczak to pochodzący z Juszczyny 28-letni kombinator norweski, który urodził się 29 listopada 1992 roku. Jest reprezentantem klubu LKS Sokół Szczyrk. Największymi sukcesami w karierze Kupczaka jest dwukrotne zajęcie 12. miejsca w zawodach Pucharu Świata – w Seefeld w sezonie 2019/20 i w Trondheim w sezonie 2018/19. W swoim dorobku ma także złoty medal w drużynie na Uniwersjadzie w 2013 roku i brązowy indywidualnie na Uniwersjadzie w 2015 roku. Szczepan Kupczak po raz trzeci wystartuje na mistrzostwach świata. W debiucie w Falun w 2015 roku zajął 37. miejsce. Na poprzednich mistrzostwach w Seefeld/Innsbrucku dwukrotnie uplasował się na 8. pozycji w sztafecie i sprincie drużynowym. Indywidualnie na skoczni normalnej był 18., a na dużej 25. W tym sezonie Kupczak spisuje się poniżej oczekiwań. W Pucharze Świata punktował tylko na inaugurację w Ruce przy biegu na 5 kilometrów, zajmując 25. miejsce. Startował także w Pucharze Kontynentalnym, plasując się w Klingenthal na 6. pozycji. Dobrym wynikiem na mistrzostwach dla reprezentanta Polski będzie pozycja w najlepszej „30”. Kupczak powinien także wystartować w sprincie drużynowym z Andrzejem Szczechowiczem.

Andrzej Szczechowicz – to pochodzący z Bańskiej Wyżnej 20-letni kombinator norweski, który urodził się 14 września 2000 roku. Jest reprezentantem klubu Wisła Zakopane. Szczechowicz nie ma na swoim koncie większych sukcesów. Startuje przede wszystkim w Pucharze Kontynentalnym i dzięki dobrym występom podczas ostatnich zawodów w Lahti, gdzie zajął 19. i 20. miejsce, wywalczył miejsce na mistrzostwa świata w Oberstdorfie. Polski kombinator startował do tej pory jedynie na mistrzostwach świata juniorów, gdzie nie odniósł większych sukcesów. Rok temu w Oberwiesenthal razem z drużyną zajął 7. miejsce, a indywidualnie był 36. Będzie to jego debiutant w seniorskim czempionacie. Dla Andrzeja Szczechowicza sam start na MŚ jest dużym wydarzeniem. Będą to zdecydowanie zawody najwyższej rangi, w jakich wystartuje. Debiutant zechce pokazać się z dobrej strony w zmaganiach indywidualnych, a także w sprincie drużynowym razem z bardziej doświadczonym Szczepanem Kupczakiem.

Partner relacji z MŚ w Oberstdorfie 2021:

Szczegółowy program MŚ w Oberstdorfie 2021 znajdziecie tutaj.

Raport Specjalny – MŚ w Obertsdorfie 2021 – kliknij poniżej