MŚ w Oberstdorfie 2021. Niemcy drużynowymi mistrzami świata, Polacy z brązem

fot. M. Król

Niemcy zostali drużynowymi mistrzami świata i po raz drugi z rzędu zdobyli złote medale czempionatu. Polacy w składzie Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Kamil Stoch i Dawid Kubacki zakończyli konkurs na najniższym stopniu podium. Srebrne krążki powędrowały do reprezentantów Austrii.

fot. M. Król

Po pierwszej serii na czele stawki plasowali się reprezentanci gospodarze. Niemcy, których reprezentowali dziś Pius Paschke, Severin Freund, Markus Eisenbichler oraz Karl Geiger, wyprzedzali drugich Austriaków o 3,7 punktu, a trzecich Polaków o 11,1. Tuż za wirtualnym podium plasowali się Japończycy, którzy prowadzili po pierwszej grupie dzięki próbie Yukiyi Sato zakończonej na 141 metrze, co dało mu drugą notę indywidualnie. Najwyższą miał skaczący w tej samej grupie Piotr Żyła, który wylądował na 139 metrze, co dało mu łącznie 139,7 punktu. W swojej pierwszej próbie Andrzej Stękała uzyskał 122,5 metra, Kamil Stoch 133 metry, a Dawid Kubacki 131 metrów. 

Piątą pozycję zajmowali Słoweńcy, a dopiero szóstą Norwegowie, którzy tracili do liderów aż 51,2 punktu. Skaczący w dwóch pierwszych grupach Lindvik i Tande uzyskali zaledwie 117 i 119,5 metra, czego nie udało się odrobić Forfangowi i Johanssonowi. Do drugiej rundy nie awansowali reprezentanci Finlandii, Stanów Zjednoczonych, Czech, Rumunii, Ukrainy i Kazachstanu.

Finalnie prowadzenie po pierwszej serii utrzymali Niemcy, a podobnie jak na półmetku pozostałe pozycje na podium zajęli Austriacy i Polacy. Biało-czerwoni prowadzili po trzech grupach, w których dalekie skoki oddawali Piotr Żyła (139 m), Andrzej Stękała (127 m) oraz Kamil Stoch (132,5 m), jednak po próbie Dawida Kubackiego na 127 metrów spadli na najniższy stopień podium. W ostatniej grupie zdecydowanie pokonali go startujący przed nim Karl Geiger (136 m) oraz Stefan Kraft (133 m). Czwartą pozycję zajęli reprezentanci Japonii, a piątą Słoweńcy. Norwegowie ukończyli konkurs dopiero na szóstej lokacie. Choć zarówno Lindvik, jak i Tande poprawili swoje próby, nie wystarczyło to, aby wyprzedzić którąś z drużyn. Najlepszą indywidualną notę konkursu uzyskał Piotr Żyła.

Pełne wyniki konkursu

Partner relacji z MŚ w Oberstdorfie 2021:

Szczegółowy program MŚ w Oberstdorfie 2021 znajdziecie tutaj.

Raport Specjalny – MŚ w Oberstdorfie 2021 – kliknij poniżej

Źródło: informacja własna