MŚ w Oberstdorfie 2021. Królewski bieg panów zamknie mistrzowskie ściganie. Wreszcie z udziałem Polaków (lista startowa)

fot. M. Rudzińska

Niedzielny bieg mężczyzn rozgrywany stylem klasycznym na dystansie 50 kilometrów zakończy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, które w bieżącym roku odbywają się w Oberstdorfie. Na starcie ostatniej potyczki o medale staną także reprezentanci Polski. Do których zawodników trafi dwudziesty czwarty komplet medali niemieckiej imprezy?

fot. M. Rudzińska

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Kończy się więc i najważniejsza tegoroczna impreza narciarzy i narciarek klasycznych, którzy od 24 lutego rywalizują w Oberstdorfie o jak najlepsze lokaty na mistrzostwach globu. Ostatni – dwudziesty czwarty – komplet medali trafi do biegaczy narciarskich, którzy w niedzielne popołudnie przystąpią do rywalizacji na „królewskim” dystansie 50 kilometrów. Zawody te rozegrane zostaną techniką klasyczną.

Złotego medalu z Seefeld bronić będzie Norweg, Hans Christer Holund, który w ostatnią środę wywalczył tytuł mistrza świata w biegu rozegranym techniką dowolną na dystansie 15 kilometrów. Dwa dni później dołożył do tego złoto w sztafecie. Ponadto, na trasach w Niemczech 32-latek stanął także na najniższym stopniu podium biegu łączonego. Czy w niedzielę ponownie uplasuje się w najlepszej trójce?

Szyki urodzonemu w Oslo zawodnikowi z pewnością będą starali się popsuć jego koledzy z reprezentacji – Simen Hegstad Krueger, Emil Iversen czy Johannes Hoesflot Klaebo. O swój drugi złoty medal niemieckiego czempionatu powalczy także zawodnik Rosyjskiej Federacji Narciarskiej, Aleksander Bolszunow. Lider klasyfikacji Pucharu Świata nie miał sobie równych we wspomnianym już skiathlonie. Warto także zauważyć, że to właśnie Rosjanin jest ostatnim, który zwyciężył w biegu przeprowadzonym techniką klasyczną na dystansie 50 kilometrów w ramach zawodów pucharowych. Miało to miejsce niemalże rok temu (dokładnie 8 marca 2020 roku).

O wysokie lokaty z pewnością powalczą również rodacy Bolszunowa. Nie można także lekceważyć Iivo Niskanena, który jest aktualnym mistrzem olimpijskim w konkurencji, w której w niedzielę rywalizować będą biegacze. Powtórzyć wynik sprzed ośmiu lat będzie starał się także Szwajcar, Dario Cologna, który na mistrzostwach świata w 2013 roku wywalczył srebrny medal na „królewskim” dystansie.

W gronie pięćdziesięciu dziewięciu zawodników zgłoszonych do rywalizacji w biegu wieńczącym zmagania w Niemczech jest trzech reprezentantów Polski. Na ostatnim czempionacie żaden z Biało-Czerwonych nie wystartował w tejże konkurencji. Cztery lata temu w Lahti mogliśmy za to dopingować Jana Antolca. Tym razem ujrzymy jego brata, Kacpra. Oprócz niego o jak najlepsze rezultaty postarają się także Mateusz Haratyk i Dominik Bury.

Ostatnia konkurencja kończących się już mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym rozpocznie się w niedzielę o godzinie 13:00.

Lista startowa biegu na 50 kilometrów mężczyzn

Partner relacji z MŚ w Oberstdorfie 2021:

Szczegółowy program MŚ w Oberstdorfie 2021 znajdziecie tutaj.

Raport Specjalny – MŚ w Oberstdorfie 2021 – kliknij poniżej

Źródło: informacja własna