MŚ w Oberstdorfie 2021. Hagstroem i Klaebo najlepsi w eliminacjach, bez reprezentantów Polski w ćwierćfinałach

Niezbyt dobrze rozpoczęły się dla polskich biegaczek mistrzostwa świata w Oberstdorfie. W eliminacjach sprintu stylem klasycznym odpadły bowiem wszyscy nasi reprezentanci. Najbliżej awansu była mistrzyni świata juniorek z Vuokatti Monika Skinder, której do wywalczenia sobie przepustki do ćwierćfinałów zabrakło niespełna pół sekundy. Najlepszy czas zanotowała Szwedka Johanna Hagstroem. Wśród panów triumfował Johannes Hoesflot Klaebo.

Eliminacje sprintu stylem klasycznym w Oberstdorfie wygrała Szwedka Johanna Hagstroem, która powoli wyrasta na specjalitkę od sprinterskich prologów. Szwedka na pokonanie wyznaczonego przez organizatorów dystansu potrzebowała 2:39,33 i jako jedyna złamała dziś granicę dwóch minut i 40 sekund. Drugie miejsce zajęła obrończyni mistrzowskiego tytułu Maiken Caspersen Falla, która przegrała z Hagstroem o +2,37 sek. Trzecia była Finka Johanna Matintalo, a czwarte i piąte miejsce przypadło Szwedkom: Jonnie Sundling i Mai Dahlqvist. Jedna z głównych faworytek do złota Linn Svahn była ósma (+5,19 sek).

Awansu do ćwierćfinałów nie udało się niestety wywalczyć żadnej z reprezentantek Polski. Najbliżej sukcesu była Monika Skinder, która zajęła najbardziej pechowe, bo 31. miejsce. Mistrzyni świata juniorek do wywalczenia sobie miejsca w ćwierćfinale zabrakło niespełna pół sekundy. Izabela Marcisz była 42., Karolina Kaleta 48., a Karolina Kukuczka uplasowała się na 71. pozycji.

Wyniki eliminacji kobiet

Sprint mężczyzn:

Najlepszy czas w eliminacjach sprintu mężczyzn zanotował norweski dominator Johannes Hoesflot Klaebo, który w Oberstdorfie będzie bronił tytuły wywalczonego przed dwoma laty w Seefeld. 24-latek wygrał z czasem 3:00,08 min. Drugie miejsce zajął drugi z faworytów do złota – Erik Valnes (+3,48 sek). Trzeci był Włoch Federico Pellegrino, który przegrał z Klaebo o ponad pięć sekund. Awans wywalczyli także tacy zawodnicy jak Aleksander Bolszunow, Siergiej Ustiugow, Paal Golberg, Glieb Rietiwych czy Lucas Chanavat.

W ćwierćfinale nie pobiegnie żaden z reprezentantów Polski. Maciej Staręga zajął 33. miejsce, a Kamil Bury uplasował się na 45. pozycji ze stratą siedemnastu sekund do Klaebo.