MŚ w Oberstdorfie 2021. Falla nie obroniła tytułu. Jonna Sundling mistrzynią świata w sprincie

fot. M. Rudzińska

Jonna Sundling została mistrzynią świata w sprincie stylem klasycznym podczas zmagań w Oberstdorfie. Obrończyni tytułu Maiken Caspersen Falla wywalczyła srebrny medal. Norweżka o włos wyprzedziła trzecią dziś Słowenkę Anamariję Lampic. U panów triumf odniósł dominator Johannes Klaebo. Podium uzupełnili jego koledzy z reprezentacji. Drugi był Erik Valnes, a trzeci Haavard Taugboel.

fot. M. Rudzińska

Znakomicie spisała się dziś Jonna Sundling. 26-letnia zawodniczka w eliminacjach uzyskała czwarty rezultat. Potem pewnie wygrała swój ćwierćfinał i półfinał. W decydującym biegu Szwedka pokazała niesamowitą moc. Na ostatnim podbiegu nieco oderwała się od reszty stawki i tej przewagi już nie straciła. Sundling zdobyła złoty medal, jednocześnie po raz pierwszym triumfując w sprincie klasykiem. To jej pierwszy krążek wywalczony podczas imprezy rangi mistrzowskiej. Dwa lata temu w Seefeld była czwarta.

Srebrny medal wywalczyła Maiken Caspersen Falla. Obrończyni tytułu ten sezon ma niezbyt udany, jednak dziś prezentowała się świetnie od fazy eliminacyjnej. Dzisiaj o 0,03 sekundy wyprzedziła Anamariję Lampic. To pierwszy indywidualny krążek słoweńskiej biegaczki. Dotychczas w swoim dorobku miała srebro ze sprintu drużynowego. Czwarte miejsce zajęła druga z reprezentantek Szwecji Johanna Hagstroem. W finale biegły również kolejne Norweżki – odpowiednio Ane Stenseth oraz Tiril Weng.

W półfinale odpadła jedna z głównych faworytek do końcowego triumfu Linn Svahn. W swoim biegu półfinałowym zajęła szóste miejsce. Lokatę przed nią była Maja Dahlqvist, która tym samym również nie uzyskała przepustki do walki o medale.

Wyniki sprintu pań

U panów moc dominatora pokazał po raz kolejny Johannes Klaebo. Norweski mistrz został pierwszym zawodnikiem, który obronił tytuł wywalczony w rywalizacji sprinterskiej. 24-latek rewelacyjną formę pokazał już w eliminacjach, które wygrał w cuglach. Kolejne biegi także padły jego łupem. W finale na ostatnim podbiegu musiał odpierać mocny atak Erika Valnesa. Klaebo przed finiszem był już jednak pierwszy, a na ostatnich metrach odjechał reszcie stawki. To jego piąty medal mistrzostw globu, w tym czwarty złoty i trzeci indywidualny.

Valnes w każdym z biegów rywalizował z Klaebo. Obaj wyglądali równie mocno. W finałowych zmaganiach Erik musiał jednak uznać wyższość Johannesa i wywalczył srebro. To i tak świetny rezultat 24-letniego zawodnika. Był to bowiem jego pierwszy start na mistrzostwach świata. Trzeci zawodnik sprintu to trzeci Norweg. Brąz wywalczył Haavard Taugboel. Mimo 27 lat on, tak jak srebrny medalista, zadebiutował podczas imprezy tej rangi. Czwarte i piąte miejsce zajęli Rosjanie – Aleksander Bolszunow oraz Sergiej Ustiugow.

Szósty był Oskar Svensson. Wydaje się, że Szwedzi popełnili błąd taktyczny. Oskar biegł na nartach bez smaru, co mogło pozytywnie wpłynąć na jego prędkość podczas batalii na ostatniej prostej. Odpadł on jednak z tej walki o krążki dużo wcześniej.

Wyniki sprintu panów

Partner relacji z MŚ w Oberstdorfie 2021:

Szczegółowy program MŚ w Oberstdorfie 2021 znajdziecie tutaj.

Raport Specjalny – MŚ w Oberstdorfie 2021 – kliknij poniżej

Źródło: informacja własna