MŚ w Oberstdorfie 2021. Doleżal interweniował przed skokiem Kubackiego. Bez skutku

fot. Tomasz Markowski

Kolejny raz byliśmy świadkami zwariowanego konkursu skoków narciarskich. I prawdą jest, że nie zapisze się on w czołówce najgorszych w historii. Tak, wygrali ci, którzy byli w formie. Jednak niektórzy mieli zbyt wielkiego pecha, aby walczyć o najwyższe cele. Wśród nich Dawid Kubacki, który nie miał w piątek szczęścia nie tylko do warunków. O czym mówił po zawodach trener Michał Doleżal.

fot. Tomasz Markowski

Dawid Kubacki był jednym z największych pechowców piątkowego konkursu o tytuł mistrza świata w Oberstdorfie. Polak przed pierwszym skokiem był ściągnięty z belki. Zawody odbywały się w trudnych warunkach. Wydmuchiwanie śniegu z torów najazdowych nie przynosiło odpowiedniego skutku. Po przerwie Kubacki wrócił na belkę i otrzymał zielone światło. Jednak jego prędkość była zdecydowanie gorsza od zawodników w stawce.

– Trochę mnie wycięło, co ja mogę innego powiedzieć. No ale cóż. Myślę, że trochę tej sportowej złości po tym dniu na pewno będzie – skomentował zawodnik. Adam Małysz przyznał później, że przed pierwszą próbą Kubackiego interweniował trener polskich skoczków. – Zapytaliśmy się asystenta o możliwość puszczenia przedskoczka, ale w przepisach jest napisane, że on pojawia się, gdy dwa razy ściągają skoczka z belki. Niestety, trochę źle wyszło, jechał prawie kilometr wolniej. Jest, jak jest, już tego nie zmienimy, choć trochę przykro – przyznał Michał Doleżal.

Zdaniem naszego szkoleniowca ten przepis powinien się zmienić. – Szczególnie w takich warunkach byłoby fair, gdyby puszczano po przerwie przedskoczka – uważa Czech. Ta sytuacja to jednak nie był jedyny pech mistrza świata sprzed dwóch lat. Kubacki wyznał, że jego zdaniem przeliczniki źle oddały warunki, jakie panowały w trakcie jego pierwszej próby.

– Trafiłem na złą średnią, jeśli chodzi o wiatr. System liczy ją z jakiegoś okresu czasu i w nosie ma, czy człowiek już wylądował, czy jeszcze siedzi na belce. On po zapaleniu zielonego światła zaczyna liczyć średnią przez jakiś czas. Jak się wyląduje, a tam w te czujniki zakręci, to przy takiej pogodzie jak dziś po prostu tak się zdarzało, że liczyło inaczej. Człowiek ląduje po w miarę niezłym skoku, blisko zielonej linii, a się okazuje, że jednak jest bardzo daleko, bo system przekalkulował to inaczej – mówił Dawid.

I do tej sprawy odniósł się Michał Doleżal. – Został źle potraktowany przez warunki. Przeliczniki wyszły dziwnie, ale co zrobić? Nie będziemy teraz płakać. Trzeba myśleć już o sobocie. Pamiętajmy, że takie warunki dały nam dwa medale dwa lata temu w Seefeld. Nikt nie lubi takich zawodów. Na szczęście w sobotę mają być lepsze warunki i liczę na to, że będzie fair – zakończył trener.

Z Oberstdorfu dla Sportsinwinter.pl,
Mateusz Król

Partner relacji z MŚ w Oberstdorfie 2021:

Szczegółowy program MŚ w Oberstdorfie 2021 znajdziecie tutaj.

Raport Specjalny – MŚ w Oberstdorfie 2021 – kliknij poniżej

Mateusz Król
Obserwuj