MŚ w Oberstdorfie 2021. Biegacze z egzotycznych państw powalczą w kwalifikacjach (listy startowe)

brasilzerograu.com

Pierwsza konkurencja medalowa dla biegaczy i biegaczek narciarskich podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie zaplanowana jest dopiero na czwartek, ale premierowe zmagania w tej dyscyplinie odbędą się już jutro. Mowa oczywiście o środowych kwalifikacjach do przyszłotygodniowych biegów dystansowych, w których nie zabraknie egzotycznych zawodników.

brasilzerograu.com

W Pucharze Świata są rzadkości, ale na mistrzostwach świata zawsze mają swój moment. Biegacze z egzotycznych państw, bo o nich mowa, mimo tego, że nie walczą o czołowe lokaty w zawodach, są nieodłączną częścią czempionatu globu. I choć z reguły plasują się w ogonie stawki, to i tak trudno przejść obok nich obojętnie. Kto z kibiców nie pamięta słynnego Wenezuelczyka Adriana Solano, który cztery lata temu głównie przewracał się na trasie w Lahti, ale zapisał się w pamięci kibiców. Filmik z jego “popisami” ma w serwisie YouTube ponad trzy miliony wyświetleń. Na próżno szukać popularniejszych z tej dyscypliny sportu. Solano na pewno pokazał niejednemu z tegorocznych uczestników, że warto spełniać marzenia. W tym roku Solano nie wystartuje, ale być może znajdzie się ktoś, kogo zapamięta narciarski świat.

W eliminacjach mężczyzn zobaczymy reprezentantów krajów, które raczej nie kojarzą się z biegami narciarskimi, jak Bośnia i Hercegowina, Węgry, Iran, Grecja czy Nigeria. Ciekawostką jest również obecność reprezentanta Tanzanii Nzumbe Nyanduga, a także dwóch młodych Libańczyków. W Oberstdorfie pojawi się też 41-letni Ekwadroczyk Klaus Jungbluth, o którym dość głośno w zimowym świecie zrobiło się rok temu. To Ekwadorczyk, który jako pierwszy reprezentant tego kraju, zakwalifikował się i wziął udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Studiował fizjoterapię i fizjologię w Norwegii. Właśnie tam zakochał się w biegówkach. Kiedy wrócił do kraju trenował głównie na nartorolkach. Startował w Europie i po kilku udanych dla niego występach postawił sobie cel: udział w igrzyskach. Jego pierwszą przeszkodą było to, że w Ekwadorze nie było federacji narciarskiej ani klubów. Niezrażony, Jungbluth założył Ekwadorską Federację Narciarską, a następnie ciężko pracował, aby uzyskać akceptację w FIS. Udało się. Klaus wystartował w Pjongczangu w biegu na 15 km stylem dowolnym i zajął 112 miejsce.

Wśród zgłoszonych do jutrzejszych zawodów biegaczek znalazła się z kolei doświadczona Jaqueline Mourão, którą na pewno kojarzą zagorzali fani sportów zimowych, ale może i letnich. 45-letnia Brazylijka jest bowiem wszechstronna i uprawia oprócz biegów, biathlon oraz kolarstwo górskie. W swojej karierze startowała dwukrotnie w letnich igrzyskach oraz czterokrotnie w zimowych. Zaczynała jako biegaczka w Turynie. W Soczi połączyła to już z biathlonem. Wtedy też była chorążym reprezentacji Brazylii. Oberstdorf to jej siódmy przystanek pod nazwą “mistrzostwa świata”.

Na liście zgłoszonych zawodniczek jest także Baiba Bendika, czyli łotewska biathlonistka, która jeszcze w ubiegłym tygodniu walczyła o medale mistrzostw świata w Pokljuce. Dla niej będzie to debiut na czempionacie globu w narciarstwie klasycznym.

Początek rywalizacji kobiet o 9:00, panowie wystartują o 10:30.

Lista startowa biegu kwalifikacyjnego kobiet

Lista startowa biegu kwalifikacyjnego mężczyzn

Partner relacji z MŚ w Oberstdorfie 2021:

Szczegółowy program MŚ w Oberstdorfie 2021 znajdziecie tutaj.

Raport Specjalny – MŚ w Oberstdorfie 2021 – kliknij poniżej

Źródło: informacja własna